seo nasıl yapılır

3 Ana Adımda Etkili SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması

İnternet sitesi sahibi olan kişilerin ve firmaların kesinlikle yaptırması gereken bu çalışmanın en büyük getirisi; potansiyel müşteri kitlesidir. Bunun nedeni, SEO hizmeti alan internet sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmesi ve kullanıcıların sıralamada yüksek olan sitelere tıklama eğilimidir.

Arama sonuçlarında yer alan ilk 5 site, anahtar kelime trafiğinin %75’ine sahip olmaktadır.

Arama motorlarının ilk sıralarında yer alan internet siteleri potansiyel müşteriye çok daha kolay bir şekilde ulaşır. Bunun sebebi, müşterinin yaptığı aramalarda doğrudan ilk sıralarda cevap aramasıdır.Örneğin; herhangi bir ürün satın almak isteyen kullanıcı, ürünün adını ya da markasını arama motorları aracılığıyla aratır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan siteler, kullanıcılara daha fazla güven verir ve kullanıcı bu sitelere tıklama eğilimindedir. Kullanıcının amacı aradığı ürünü satın almak olduğundan, genellikle alışverişini giriş yaptığı ilk sitede tamamlar. Tüm bu sirkülasyonu basitleştirirsek; bu işlemlerin tamamına e-ticaret diyebiliriz. 

seo nedir
SEO Nedir?

Arama Motorlarına Yönelik Çalışmalar ve Markalaşma

Arama motorlarına yönelik olarak gerçekleştirilen SEO çalışmaları, size yalnızca müşteri kazandırmaz. Müşteri kazandırmanın yanı sıra markalaşmanızı da sağlayacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan internet siteleri daha çok kullanıcı trafiği elde edecek ve kullanıcılar üzerinde iyi bir izlenim yaratacaktır. Bu durum, markanızı ve markanızın internet sitesini kullanıcıların gözünde güvenilir kılacaktır. Kullanıcılar zaman geçtikçe doğrudan ürün ismi aratmak yerine alışveriş yapmak amacıyla markanızın ismini aratacak ve bu işlem sitenizin marka değerini artıracaktır.

Son güncellemelerde Google, kullanıcılara daha doğru ve güvenilir sonuçlar gösterebilmek amacıyla markaları ön plana çıkaracağını belirtti. Bu güncellemeyle birlikte markalaşmak, en önemli SEO kriterlerinden biri haline geldi. Markalaşma konusunda ilerleme kaydettiğinizde yalnızca müşterilerinizde değil, rakiplerinizde de olumlu bir izlenim yaratırsınız. Markanızın bilinirliği ve hizmet kalitesi arttıkça hem müşterilerin vazgeçilmezi haline gelir hem de rakiplerinizin örnek aldığı bir konum elde edersiniz. Bu sayede sektörünüz hakkında çok daha fazla söz sahibi olur ve hatta hizmet fiyatlarında belirleyici bir rol oynarsınız. Apple’ın 3mm kulaklık jaklarını kaldırması, USB-C’yi yaygınlaştırması ve kameralarda çentik sistemini kullanması markalaşmanın önemini gösteren en etkili örneklerdendir. Apple’ın getirdiği tüm bu yenilikler eleştirilmiş olsa da zamanla herkes tarafından kabullenilmiş ve hatta yeni trendlere yön vermiştir.

SEO Çalışması Yaptırmak

SEO çalışmaları; markaların, işletmelerin ya da kurumların marka değerini artırmak ve potansiyel müşteri kitlelerine en hızlı şekilde ulaşması amacıyla gerçekleştirilir. Google gibi gelişmiş algoritmalara sahip olan arama motorları, SEO’ya büyük bir önem göstermeye ve hatta direkt olarak bu doğrultuda algoritma güncellemeleri yapmaya başlamıştır. Bunun sebebi, arama motorları aracılığıyla kullanıcılara en temiz ve en doğru bilgiyi sunmaktır. Google, arama motorunu aldatmaya yönelik yapılan çalışmalara ciddi cezalar vermektedir. Bu sebepten SEO çalışmanızı gerçekleştirecek olan SEO Ajansı ya da SEO uzmanını seçerken titiz davranmanız gerekir. Sizi Google’da ilk sıralara taşıyacak olan SEO Firmaları, SEO çalışmalarını titiz ve etik bir şekilde gerçekleştiren firmalardır. SEO çalışmaları sırasında doğrudan arama motorlarının talepleri yerine getirilmeli ve arama motorlarını aldatmaya yönelik çalışmalar yapılmamalıdır.

SEO Analizi

seo analizi nedir

Sektörüne ve markasına yönelik analiz isteyen müşterilerimize ücretsiz olarak SEO analizi yapıyoruz. Analizlerimizde doğrudan müşterilerimizin hedeflerini ve isteklerini gözetiyor, çalışma planımızı müşterilerimizin memnuniyeti etrafında şekillendiriyoruz. Biz Corazu olarak ,diğer SEO ajanslarının yaptığı gibi müşterilerimize asla yerini bulmayan ilk sıra garantisini vermiyor, hızlı ve etkili bir şekilde yükselme garantisini veriyoruz. Çalışmalarımıza başlamadan önce sektörünüze ve markanıza yönelik detaylı analizler yapıyor, bu analizleri inceliyor ve bunlar doğrultusunda sizlere gerçekçi sıralama garantileri veriyoruz.

Seo Analizleri Nedir?

SEO çalışmaları gerçekleştirilirken üzerinde durulan ve uygulanan 150’den fazla kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin en temelleri ve yapı taşları; site içi analizi, site dışı analizi ve sektör analizidir.

1. Sektör Analizi

Hizmet verdiğiniz sektör araştırılarak potansiyel müşterilerinize en uygun hedef kelimeler belirlenmelidir. Eğer sitenizde daha önce SEO çalışması yapılmış ise, SEO stratejisinin kuyruklu anahtar kelime hedefleme gibi daha spesifik noktalar üzerine kurulması gerekmektedir.

Sektör analizinde sizin önünüzde ya da yakınızda bulunan tüm rakiplerin SEO stratejileri analiz edilmeli, hangi anahtar kelimelerden ve kaynaklardan trafik kazandıkları belirlenmelidir. Eğer rakipleriniz otoriter sitelere sahipse doğrudan rakiplerinizin kelimelerinde onları geçmek zor olabilir. Bunun yerine rakiplerinizin kelimelerine alternatifler belirlenerek bu kelimelerde çalışma yapılması gerekir. Bu doğrultuda uzun kuyruklu kelimelerin hedeflenmesi, hem sitenizin trafiğinde hem de otoritesinde olumlu bir etki yaratır. Rakiplerinizin dominant olduğu kelimelerdeki çalışmalar ise sitenizin otoritesi arttıktan sonra gerçekleştirilir.

2. Site İçi Analiz

Sektör analizinden sonra gerçekleştirilmesi gereken ilk işlem, Site içi SEO analizidir. SEO çalışmalarından verim almak için iç SEO ayarlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

i. Anahtar Kelime Yoğunluğu

anahtar kelime yoğunluğu

Hedeflenen anahtar kelimenin site içerisindeki kullanım yoğunluğu belirlenir. Anahtar kelime yoğunluğunun fazla olması sitenize zarar verebileceği gibi yoğunluğun düşük olması da iyi sıralamalar elde etmenizi engelleyebilir. Bu konuda yazılı bir kaynak bulunmasa da SEO sektörünün dinamiklerine göre anahtar kelime yoğunluğunun 1.75 ila 2.75 arasında olması iyi sonuçlar yaratacaktır. İçeriğe ya da sayfaya oranla anahtar kelime yoğunluğu değişiklik gösterebilir, önemli olan anahtar kelimelerin siteye homojen bir şekilde dağıtılmasıdır.

Anahtar kelimelerin doğru kullanımıyla ilgili içeriğimizi okumak isterseniz: LSI Kelime Nedir? (Sıralamanızı Yükseltecek Teknik!)

ii. Mobil Uyumluluk

Arama motorlarının(Google, Yandex gibi) olmazsa olmazı haline gelen mobil uyumluluk testleri yapılır. Mobil uyumluluk sadece ana sayfanızda değil, blog yazıları, kategoriler ve iletişim gibi sitenizin tüm sayfalarında olmalıdır.

iii. Sayfa Analizleri

Sayfa analizleri gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan bazıları:

 • Kelime seçimi,
 • İçeriklerde kullanılan anlatım dili,
 • İçeriklerdeki anahtar kelime yoğunluğu,
 • Kuyruklu anahtar kelime kullanımı,
 • Site içi ve site dışı bağlantı inşası,
 • H etiketleri ve
 • Görsel alt metinleridir.

Yukarıda yer alan maddeler başta olmak üzere birçok kriter ile birlikte sayfa analizleri gerçekleştirilir ve bunlara yönelik stratejiler oluşturulur.

İç SEO’nun nasıl yapılması gerektiğini anlattığımız yazımızı okumak isterseniz: Google’da İlk Sayfa Nasıl Yapılır? Kanıtlanmış 9 TAKTİK!

iv. Başlık ve Açıklamalar

h etiketleri

Site içinde kullanılan başlık ve arama motoru açıklamaları kontrol edilerek SEO uyumluluk analizi yapılır. Başlıkların genellikle bir kez anahtar kelime içeren 50-65 karakter aralığında olması, açıklama metnin ise 140-160 karakterden oluşması gerekir.  Açıklama metnin anahtar kelime ile başlıyor olması sayfalarınıza büyük bir ivme kazandıracaktır.

v. Teknik Detaylar

SEO Analizi yaparken birçok teknik detaya dikkat edilmesi gerekir. Bu teknik detaylar başlıca:

 • SSL sertifikası,
 • AMP kurulumu ve ayarları
 • Veri yapılandırması
 • Robots.txt
 • Site haritaları
 • HTML etiketlerinin içerikte yer alan karakter sayısına oranı
 • Dosya ve resim sıkıştırmaları
 • Hız optimizasyonu
 • Meta etiketleri
 • Protokol geçişleri
 • Site IP kontrolü ve
 • Zararlı yazılım korumasıdır.

Tüm bu teknik işlemler sayesinde web sitelerinizin sağlığı, hızı ve arama motorları tarafından anlaşılabilirliği çok daha iyi noktalara taşınmaktadır.

vi. Site İçi Link Yapısı

Site içi link yapısı, botlara yol göstermek ve hedef kelimelerle ilgili sinyal yollamak için kullanılan önemli bir unsurdur. Site genelinde yaptığımız analizlerle doğru link yapısı kullandığınızdan emin olur, doğru kullanılmıyorsa gerekli aksiyonları alırız.

3. Site Dışı Analiz

Site içinde yapılandırmadan maksimum verimi alabilmeniz için dış SEO yapılandırması büyük önem taşımaktadır. Bu işlemde iki önemi unsuru göz önünde bulundururuz.

i. Marka Yönetimi (İtibar Yönetimi)

Markanızın sosyal medya ve diğer sitelerde aldığı yorumları inceleriz. Kullanıcılar, alışveriş yapacağı sitelerin güvenilirliğine diğer kullanıcıların yorumlarını okuyarak karar vermektedir. Bu kapsamda hakkınızda yazılmış olan forum konuları, sözlük siteleri ve blogları araştırarak hakkınızda olumlu yorumlar yapıldığından emin oluruz. Olumsuz yorumlar bulunuyorsa iletişime geçerek hem müşterilerinizin memnuniyetini hem de kötü yorumların giderilmesini sağlarız.

ii. Sitenize Gelen Bağlantılar (Backlinkler)

Haber siteleri, bloglar, sektörel siteler ve forumlar sizlere sağladıkları link çıkışları ile arama motorlarında yükselmenize yardımcı olabilir. Ancak hedef kelimeyi karşılamayan ve spam değeri yüksek sitelerden sağlanan link çıkışları, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasına kötü yönde etki edebilir. Link analizi yapılarak iyi ve kötü linkler birbirinden ayrılır, kötü linkler temizlenir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pvc zemin kaplama
1 ay önce

paylaşım için teşekkürler

Hemen Ara: 0530 044 4806
Scroll to Top
Ücretsiz SEO Teklif Formu

Yandaki formu doldurarak sitenize özel SEO teklifini ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. SEO profesyonelleri 48 saat içerisinde size özel teklifi eposta adresinize gönderecek.