SEO kitapları

Piyasadaki SEO Kitapları Listesi (SEO Kitap Önerisi)

Günümüzde firmalarının internet ortamında başarılı olabilmeleri için SEO’ya ihtiyaç duymalarıyla birlikte kişilerin bu alanda yararlanabilecekleri kitaplar hazırlanmıştır. Genellikle bu alanda uzun yıllardır çalışmalar yapan kişiler tarafından hazırlanan kitaplar, SEO’nun webmasterler, pazarlamacılar ve bu sektöre girmek isteyen kişiler tarafından öğrenilmesini kolaylaştırmıştır. Kitaplar ve diğer bilgiler sayesinde yapılmaya başlanan çalışmalarla SEO’nun ve çalışmalarının kalitesi de artmaya başlamıştır.

➡️ SEO Nedir?

Web sitelerinin arama motorunun anlayacağı şekilde hazırlanarak arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaların tümüne SEO denir. Web sitelerinin kişiler tarafından kullanılan arama motorlarında üst sıralamalarda olması web siteleri için belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi için önemli bir adımdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan bir web sayfasının daha fazla trafiğe sahip olması, daha fazla satış yapması normaldir.

➡️ SEO Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde internet kullanımının artmasına bağlı olarak kişiler ürünlerini ya da hizmetlerini internet ortamına taşırlar. Bu amaçla hazırlanan web sitelerinin başarılı olması ve kullanıcı çekmesi şirketlerin de başarısını sağlar.

Web sitelerinin doğru hedef kitleye hitap etmesi, Google veya diğer arama motorlarında görülür olması için arama motoru optimizasyonuna ihtiyaç duyulur. Bunun farkında olan kişiler SEO nasıl öğrenilir sorularını sorarlar. SEO’yu öğrenmenin yolları arasında bu alanda eğitimler almak yer alır. Çünkü SEO’nun adının duyulmasıyla birlikte uzmanlar bu alanda eğitimler vermeye başlamıştır. Bu eğitimlere katılarak öğrenilebilir.

Eğitimlere katılma şansı olmayan kişiler ise bu alanda yazılmış kitapları okuyarak kitaplarda anlatılanları uygulayabilirler. Bunun dışında web siteleri veya bloglarda uzmanlar tarafından verilen bilgiler öğrenilip uygulanabilir. Uygulamalar yaptıkça kişiler tecrübe kazanarak bu alanda daha başarılı olabilir.

➡️ SEO Nasıl Yapılır?

İngilizcesi Search engine optimization olan SEO’yu web sayfalarında yapmak isteyenler tarafından merak edilen sorular arasında SEO nasıl yapılır? Sorusu ilk sırada yer alır. Bu çalışma araştırma, planlama, uygulama, değerlendirme ve raporlama çalışmalarının bütününü ifade eder.

Çalışmalar ise site içi ve site dışı olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalarda hazırlanan web sitesine ait olan kodlar arama motorlarına uygun olacak şekilde belirlenir. Site için kullanılacak anahtar kelimelerin sitenin içeriğini doğru yansıtacak olan kelimeler olmasına dikkat edilir.

Hazırlanan sayfa içeriklerinin anlaşılır, özgün ve yazım kurallarına uygun olması için çalışılır. Sitenin açılış hızının ayarlaması gerçekleştirilir. Sosyal medya ve itibar yönetiminin siteyle uyumlu olması gibi çalışmalar yapılır.

Daha detaylı “SEO Nasıl Yapılır?” öğrenmek isterseniz: https://corazu.com/seo-nasil-yapilir/

➡️ Peki, SEO Kitapları İşe Yarar Mı?

SEO’nun yaygınlaşmasıyla birlikte SEO kitapları yayınlanmaya başlamıştır. Bu kitaplar SEO’nun insanlar tarafından öğrenilerek başarılı çalışmalar yapılmasını hedeflemiştir. Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler kitaplar sayesinde bilgi edinebilirler.

Ayrıca kitaplarda verilen önerileri ve ipuçlarını değerlendirerek eksik olan bilgilerini tamamlayabilirler. Kitaplardan edindikleri bilgiler üzerinde çalışarak tecrübe kazanıp daha iyi çalışmalar yapabilirler. Bu kitapların birçoğunda adım adım SEO’nun nasıl yapılacağına dair bilgiler yer aldığı için özellikle farklı alanlarda paylaşılan bilgi kirliliklerinden kurtularak çalışmalarını doğru bir şekilde yapabilirler.

✳️ Piyasadaki SEO Kitapları ✳️

Arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilen alanda çalışmalar yapan ve zaman içinde uzmanlaşan kişiler kendileri gibi insanların SEO’yu başarılı bir şekilde gerçekleştirmeleri için SEO kitabı hazırlamıştır. Bu kitaplar hazırladıkları web sitelerinin iyi bir performansa sahip olarak daha çok kişiye ulaşmasını isteyen kişiler tarafından satın alınarak uygulanabilir.

Böylece uzmanlardan aldıkları bilgilerle kaliteli optimizasyon çalışmaları yapabilirler. Sektördeki gelişmelere bağlı olarak hazırlanan ve hazırlanmaya devam eden kitaplardan satın alarak bu alanda kendilerini geliştirebilirler. Bu alanda yayınlanmış kitaplardan bazıları şunlardır;

1️⃣ Ayhan Karaman – SEO Kitabı

ayhan karaman seo kitabı

Ayhan Karaman SEO’nun doğru öğrenilmesi için kitabı çıkarmıştır ve kitap dünyada benzeri olmayacak şekilde güncelleme özelliğine sahiptir. Kitapta site içi ve site dışı olumlu veya olumsuz faktörleri, arama motoru optimizasyonunda kullanılan terimler, organik trafik ve kontrol listesi gibi pek çok bilgi yer almaktadır. Kitabı satın alanlar video, lisans, kupon kodları ve çevrimiçi dokümanlara da sahip olmaktadır. Kitap kapsamlı olması ve yeniliklere bağlı olarak güncellenebilmesi sebebiyle diğer kitaplardan ayrılmaktadır.

2️⃣ Kaan Gülten – Sorularla SEO & Uzmanından SEO

kaan gülten uzmanından seo, sorularla seo

Webtures şirketinin kurucusu olan Kaan Gülten, arama motoru optimizasyonu alanında iki kitap yazmıştır. İlk kitabı Şubat 2011 yılında Dikeyeksen Yayınevi aracılığıyla çıkmıştı. Kitap 264 sayfalık bir kitaptır ve kitapta arama motoru optimizasyonunu araçları, teknikleri, gelişim süreci ve mantığı sade ve anlaşılır bir dilde anlatılmıştır.

Kaan Gülten ikinci kitabını ise Ağustos 2019 tarihinde çıkarılmıştır. Kitabın yayın evi Ceres Yayınevi’dir. Kitap 160 sayfalık bir kitaptır. Kitapta uzman tarafından arama motoru optimizasyonu ile alakalı uzmanların ve web sayfası yöneticilerinin sorularına cevaplar verilmiştir. İlk kitap bilgi içerirken ikinci kitap daha çok sorulara cevap niteliğindedir.

3️⃣ Müslüm Aslantürk – SEO Rehberi

müslüm aslantürk seo rehberi

Müslüm Aslantürk’te arama motoru optimizasyonu alanında çalışmalar yapan isimlerdendir ve kişilere bilgi vermek amacıyla kitap yayınlamıştır. Müslüm Aslantürk tarafından yazılan ve SEO’ya farklı bir bakış açısı getiren kitap 2019 yılında yayınlanmıştır ve 154 sayfalık bir kitaptır. Kitabın içeriği SEO’ya Google açısından bakmaya dayanır. Kitap Cinius Yayınevi tarafından çıkarılmıştır.

4️⃣ Enver Çakır – Stratejik SEO

enver çakır kodlab stratejik seo

Arama motoru optimizasyonu alanında çalışmalar yapan Enver Çakır bu alandaki kitabını 2019 yılında yayınlamıştır. Kitabın yayınevi ise Kodlab yayınlarıdır. Kitap 416 sayfalıktır ve SEO’nun temellerini öğrenmek isteyenler için hazırlanmıştır. Farklı web yazılım alanlarında ve sosyal medya uygulamalarında SEO’nun nasıl yapılacağına dair bilgiler verilmiştir.

5️⃣ Atalay Sıdar – SEO101

atalay sıdar seo101

Atalay Sıdar web sayfalarının Google üzerinde üst sıralarda yer almasını isteyenler için adım adım SEO’yu anlattığı kitabını yayınlamıştır. Atalay Sıdar bu alanda adım adım anlatım yapan ilk kitabı çıkaran kişidir. Kitap 278 sayfalık bir kitaptır ve Kutlu Yayınevi tarafından çıkarılmıştır.

Liste yeni kitaplar eklendikçe veya talep geldikçe güncellenecektir. Bu yazıda hiçbir şekilde kişisel görüş yer almamaktadır, tüm bilgiler yazarların kendi tanıtım sayfalarından veya satış sayfalarından alınmıştır.

Sizin bu listede okuduğunuz bir kitap varsa yorumlarda o kitap hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz, böylece kitaplarla yeni tanışacak kişiler kullanıcı yorumlarına göre doğru seçimi yapabilirler.

 

Bu yazı işinize yaradı mı?

Bu yazıyla ilgili düşünceleriniz, bu yazıyı geliştirebilmemiz için çok önemli. Eğer bu yazı işinize yaradıysa lütfen oylamadan gitmeyin.  

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Haldun BozbüyükÇetin sirekLevent TANRIVERDİSelahattinEnver Adıgüzel Recent comment authors
  Konuya Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayhan Çetin
Ayhan Çetin

Öncelikle şunu söylemek isterim çoğuna sahibim 🙂

Hepsi birbirinden güzel ama söylemeden edemeyeceğim. İçerik bakımından işi oyunlaştırıp anlatan Ayhan abiye çok çok teşekkür ederim. Ayrıca pazarlama stratejisi de ayakta alkışlanacak tarzda. Ömür boyu güncelleme ile şimdiden sektörde adından daha fazla söz ettirecek gibi.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Enver Adıgüzel
Enver Adıgüzel

Ayhan Karamanın kitabı daha önce hiç karşılaşmadığım türden. Seo ile uğraşmayan birine bile bu sektörü sevdirir gerçekten 🙂 Zaten bu işi yapıyorum ama eksiklerim nelerdir, neyi yanlış yapıyorum ve nasıl daha iyi olurum diyosanız kesinlikle tavsiye ediyorum. Kalemine, bilgi ve birikimine sağlık 🙏🏻

Selahattin

Merhabalar.
Ayhan Karaman 2 adet kitabına sahibim. Detaylı olarak seo konusunu ele almış. %35 lik büyüme vakası olarak kitabında yer verdiğini bire bir uygulayarak ciddi büyümü sağladım. Herkese tavsiye ediyorum.

Levent TANRIVERDİ

Seo alanında kendini kanıtlamış Ayhan Karaman’ın kitabını aldıktan sonra açıklayıcı içerikleri sayesinde şahsım ve şirketim de çalışan arkadaşların seo’ya bakışı tamamen değişmiştir. Böyle bir içerik üretip bizlere kazandırdığı ve verdiği emekleri için teşekkür ederim.

Çetin sirek

Ben Ayhan Karaman in hem çevrimiçi hemde fiziksel eğitimi almış biri olarak diyebilirim ki Hayatınıza Dokunacak bir Kitap. Ayhan hoca sayesinde sektör değiştirip kendime yeni yollar çizerek Ajans sahibi oldum. Kesinlikle tavsiye ediyorum …. Üstelik ömür boyu ücretsiz destek var 😁😁😁😁😁

Haldun Bozbüyük
Haldun Bozbüyük

Ayhan Hocamı hep takip ediyordum. Bloğunda çok güzel içerik paylaşımı yapıyor ve inanılmaz bir şekilde çok şeffaf. Kitabını ilk çıktığında sipariş verdim. en çok beğendiğim nokta bildiğiniz gibi süreci futbol taktiği ile oyunlaştırarak anlatması kitapta bunu daha ayrıntılı inceleme fırsatını yakaladım. Ama en önemlisi kitabın güncellendiğinde benimde elime sürekli güncel hali gelmesi. Tahmin ediyorum bunun bir örneği yok. Her konuda kendini farklılaştıran sektörün büyümesi için elinden geleni yapan hocama bir kez daha buradan teşekkür ediyorum.

Scroll to Top