remarketing nedir

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir?

Dijital pazarlamanın son zamanlar içerisinde en çok kullanılan özelliklerine sahip olan Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir? Bazı dijital pazarlamalar arasında ihtilafa neden olan Remarketing’in faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu tartışılma konuşu oluyor.

Yeniden pazarlama İngilizce ifade ile Remarketing web siteniz üzerinden gelen kullanıcı kişilere yeniden ulaşmanızı sağlamaktadır. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan bu insanlara web sitenizi ziyaret edilen bölümleri esas alarak özelleştirilmiş bir şekilde reklam gösterirsiniz.

remarketing nedir

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Yararları Nelerdir?

Yeniden pazarlamayı kullanmadaki amacınız ister kayıt işlemini artırmak olsun, ister satış etkinliğini artırmak olsun reklamınızın stratejik olarak bir bileşeni olabilir. İsterseniz ise amacınız markanızın bilinirliğini güçlendirmek olsun aynı bileşen olabilir.

Yararlarını şu şekilde sayabiliriz;

 • Doğru Erişim/Doğru Zamanlı Hedefleme
 • Odaklı Reklamcılık
 • Büyük Ölçekli Erişim
 • Etkili Fiyatlandırma
 • Reklam Oluşturmada Kolaylık
 • Kampanya İstatistikleri gibi birçok yararlarından bahsedebiliriz. Sizin içine hangisi daha önemli ise o hususa daha çok dikkat etmeniz gerekir.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Yararları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yeniden pazarlamanın sağlamış olduğu birçok avantajı vardır. Bu mevcut olan avantajlarından bahsedelim ve saymış olduğumuz yararlar hakkında biraz bilgi verelim.

 • Doğru Erişim/Doğru Zamanlı Hedefleme: Bu sistemi Google ads (adwords) remarketing gibi birçok reklam alanında kullanılabilir. Aynı şekilde Facebook remarketing gibi sosyal medya üzerindeki reklam alanında kullanıp hedef kitleye ulaşabilirsiniz.Dijital pazarlama olan remarketing üzerinden Google tag manager hedef kitleye ulaşmak için kullanılan bir nimettir. Facebook üzerinden remarketing kullananlar facebook pixel vermiş olduğu reklamın etkinliğini daha iyi çözerek analiz edebilirler. Kişiler işletmenizi Google arama motorunda ararken o kişilere reklamlarınızı göstererek sizi daha kolay şekilde bulmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Odaklı Reklamcılık: Özel reklamcılık için belirli zaman periyotlarında yeniden pazarlama listeleri oluşturmanız mümkün olabilir. Örnek verecek olursak alışveriş sepetlerine ürünlerini eklemiş fakat o eklemiş olan ürünleri almamış olan bir kitleyi hedef yaparak pazarlama listesi oluşturursunuz.
 • Büyük Ölçekli Erişim: Büyük ölçekli bir şekilde ulaşım sağlamak istiyorsanız yaklaşık olarak 2 milyon ve üzerinde olan web sitesine yeniden pazarlama listenizdeki kullanıcılara ulaşabilirsiniz.
 • Etkili Fiyatlandırma: Yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak için otomatik teklifleri kullanıp yüksek performanslı kampanyalar yapabilirsiniz. Gerçek bir zamanlı teklif verme metodu reklamınızı kim görüntüledi ise o kişiye optimum teklifi hesaplayınız. Bu durum sizin reklam açık artırmasını mümkün olarak en iyi fiyatla kazanmanızı sağlayacaktır. Bunun için ek bir maliyet söz konusu değildir.
 • Reklam Oluşturmada Kolaylık: Reklam galerisini kullanınız. Bu şekilde ücretsiz bir şekilde metin, resim, video ve reklam oluşturursunuz. Etkili olan reklamlarınızı tüm hizmet ve ürünlere yaymanız için dinamik yeniden pazarlama reklam galerisi ile birleştiriniz.
 • Kampanya İstatistikleri: Kampanya istatistikleri sayesinde kampanyalarınızın performansı hakkında ve reklamlarınızın gösterildiği yerler hakkında raporlar alırsınız. Ödediğiniz fiyatlar hakkında da raporlar alabilirsiniz.

google ads remarketing

Google Ads ile birçok pazarlama yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kısaca bahsedelim.

 • Standart Yeniden Pazarlama
 • Dinamik Yeniden Pazarlama
 • Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri
 • Video Yeniden Pazarlama
 • Müşteri Listesiyle Yeniden Pazarlama yöntemleri bulunmaktadır.

Kısa bir şekilde anlatalım.

 • Standart Yeniden Pazarlama: Geçmişteki ziyaretleriniz görüntülü reklam ağında bulunan web sitelerine reklam gösteriniz.
 • Dinamik Yeniden Pazarlama: Kullanıcılara web sitenizde ürün veya hizmetleri göstererek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Arama Ağı Reklamlara Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri: Web sitenizden ayrılan ve Google aramaları yapan geçmişteki ziyaretçilere reklam gösteriniz.

Google Tag Manager ile Google Ads Remarketing Kurulumu

Google Tag Manager hesabınızı oluşturup Google Tag Manger header ve body kodlarını sitenize ekledikten sonra yeni bir etiket oluşturuken Google Yeniden Pazarlama etiketini seçin ve Google Ads üzerinden Kitle Yöneticisi kısmından dönüşüm kimliğini kopyalayın.

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel, Business Manager üzerinden sitenize veya mobil uygulamanıza verdiğiniz reklamların etkinliğini, dönüşümlerini ölçümlemeyi sağlayan bir Javascript kodudur. Bu kodu sitenizin <head></head> etiketlerinin arasına ekleyerek etkinliğin takibini yapabilirsiniz. Eğer dönüşüm takibi yapmak istiyorsanız bunu Facebook Pixel helper ile yapabilirsiniz.

Facebook Pixel Helper Nedir? Facebook Piksel Helper Ne İşe Yarar?

Facebook Pixel Helper, sitenize eklediğiniz Facebook Pixel’inin dönüşümlerinizin takibini yapabilmesi için gerekli olan etkinlik işaretlemelerini siteniz üzerinden anlık olarak yapabileceğiniz bir yardımcıdır.

Örneğin: “Siteye Kayıt Ol” üzerinden bir dönüşüm takibi yapmak istiyorsunuz. Bunu önce Anasayfa üzerinden “Kayıt Ol” butonuna basan ve açılan formu doldurup “Gönder” butonuna basan kullanıcıları işaretleyebilirsiniz. Tamamen arayüz üzerinden olur Xpath gibi şeylerle uğraşmaya gerek kalmaz.

Facebook Reklam Yöneticisi Nedir?

Facebook reklam yöneticisi, Facebook ve Instagram üzerinden reklam verip verdiğiniz reklamları analiz edip düzenleyebileceğiniz bir Facebook aracıdır. Reklam yöneticisi ne işe yarar? Facebook ve Instagram için reklam oluşturabilirsiniz, farklı amaçlar için reklam verebilirsiniz, pixel kurulumu yapabilirsiniz.

Facebook Pixel Remarketing Kurulumu

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hemen Ara: 0530 044 4806
Scroll to Top