içerik pazarlaması nedir

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlamasını kısaca şu şekilde tarif edebiliriz. Açık bir şekilde hedef koyularak istenilen kitleye ulaşmak için ve bu kitlenin dikkatini çekmek için ilgili ve istikrarlı içerik oluşturarak dağıtma yaklaşımıdır. İçerik pazarlaması yapan kişiler ilk önce içerik yazarlığı yaparak konu hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.

Bir konu hakkında içerik yazmak için ilgili konuyu iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir. Bununla ilgili kişiler ister kendi yerlerinde ister ise içerik ajansı olan kurumlarda çalışabilirler. Bazı kişiler yapmış olduğunuz bu işle ilgili içerik ne demek diyerek sizden bilgi almaktadırlar.

İçerik Pazarlamasındaki Ana Hedef Nedir?

İçerik pazarlamasındaki ana hedef satış odaklıdır. Yazmış olduğunuz içerikleri müşteriye satmak için ilk önce iyi bir içerik yazmanız gerekmektedir. Bu yazmış olduğunuz kaliteli içerik yazmış olduğunuz içeriğin kolay bir şekilde satılmasını sağlayacaktır. Başarılı olmanızın koşulları arasında direk satış odaklı iletişim sağlamanız yerine ürünler ve servisler hakkında kaliteli bilgi verilmesi daha önemlidir. Bu şekilde yazılan içerikler çabuk bir şekilde satılacaktır.

İçerik Pazarlamasının Stratejisi

İçerik pazarlamasının stratejisi çekme ve itme stratejisinden ileri gelmektedir. Sunmuş olduğunuz içerikler insanların ilgi alanına girmelidir. Fakat yazmış olduğunuz içerik bir kişinin var olan düşüncelerini engellememelidir. Çok içerik yazan kişiler sosyal medyayı birbirine karıştırmaktadır. Sosyal medya içerik pazarlamasındaki kanallardan sadece bir tanesidir.

İnsanların Pazarlama Bütçelerine Ayırma Durumu

Çoğu insanlar gün geçtikçe pazarlama bütçelerinin çoğunu içerik pazarlamasına ayırıyor. Bunun neden olduğunun cevabı ise çok açıktır. Bunun cevabı ise herhangi bir aracı olmadan içerik pazarlaması direkt müşteriye ulaşıyor. Bu durum ise içerik pazarlamasının işe yaradığını kanıtlamış oluyor.

içerik yazarlığı içerik ajansı

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması önemlidir. Zamanında 1996 yılında ”Bill Gates” içerik kraldır demiştir. Ama bu sözü kimse zamanında dikkate almamış ve önemsememiştir. Bu kelimeyi söyleyen kişi ise dünyanın en zengin insanlarından bir tanesidir. Bir örnek verelim; televizyonda bir program izlerken araya reklam girdiği zaman hemen kanal değiştiriyoruz.

Aynı şekilde radyo dinlerken reklam girdiği zaman başka kanala geçiyoruz. İnternet sitelerinde de aynı şeyi yapıyoruz. Bu bir gerçek ki insanlar reklam izlemekten hoşlanmıyorlar. Reklam izlemekten ziyade etrafındaki kişilerin yorumlarına daha çok itibar ediyorlar. Alım ve satım ile ilgili fikirleri dinlemek daha çok hoşlarına gidiyor.

İçerik yazan kişilerin yazmış olduğu içerikleri okumaları ve bilgi sahibi olmaları insanlar için oldukça önemli hale geliyor. Bu yüzden içerik pazarlaması önem kazanıyor.

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar Nelerdir?

içerik pazarlaması

Bir içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Bu hususları kısaca şu şekilde sayabiliriz;

  • Eğlendirmek
  • İlham Vermek
  • Eğitmek
  • İkna Etmek gibi hususlar içeriğinizi okuyan kişiler için önemli noktalardır.

İçerik yazarken sizi muhatap alacak hedef kitleyi, yani yazmış olduğunuz yazılarınızı okumasını sağlayacak kişileri tanımak gerekir. Yazmış olduğunuz içeriğinizin başarılı olması için ilk adımlardan bir tanesidir. Unutulmaması gereken ikinci nokta ise, samimi olmanızdır.

Yazacağınız içeriğin edebi bir Türk klasiği ortaya koymadığını kendiniz bilmektesiniz. Bu yüzden samimi bir anlatım ile içerik yazmanız gerekmektedir. Gerçekte var olan okuyucu kitlesini kaybetmemek ve yeni okuyucular kazanmak için güncel olarak trendleri takip etmeniz gerekmektedir. Sürekli olarak üretmelisiniz.

Uzun süreler sonunda oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin kısa vadede direkt satış göremeyeceğinin farkında olmalısınız. Bu yüzden ilk hedefiniz bir kitle oluşturmak olmalıdır. Belki bazen yön verdiğiniz kitlenizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Kendinize belli zaman periyotlarında planlar yapınız. Almış olduğunuz etkileşimleri değerlendiriniz.

İçerik pazarlaması ve içerik yazarlığı hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hemen Ara: 0530 044 4806
Scroll to Top