İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması ile markanızın adını organik bir şekilde insanlara duyurun. Dönemsel olarak planlanan içeriklerle birlikte yıllık içerik pazarlaması planınızla ne zaman ne paylaşacağınızı bilin. SEO ve branding çalışmalarınızın etkisini artırın.

CORAZU'nun alt markası olan İçerikly markasının uzman yazarlarının elinden çıkan profesyonel, SEO uyumlu, kullanıcı odaklı içeriklerle markanızın sesi en iyi şekilde çıksın. Tam zamanlı yazarlar ve editörler ile içerikleriniz uzmanlar tarafından oluşturulsun.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması; yazılı, görsel ya da videolu içerikler ile aynı anda hem hedef kitlenize aradıkları soruların yanıtlarını sunmayı hem de bu kitleye kendi ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmayı sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Genelde bir ürünün ya da hizmetin satılmasında reklamların çok daha etkili olacağı düşünülse de eğer kullanıcılarınız ilgili ürün ya da hizmetleriniz ile bağlantılı bir içerik okur, dinler ya da izler ise, dönüşüm şansı klasik reklamlara oranla çok daha yüksektir.

İçerik Pazarlaması Ne İşe Yarar?

Bir önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi, içerik pazarlaması çeşitli dokümanlar yoluyla hem marka bilinirliğini hem de dönüşüm oranlarını artırmaya yarar. İçerik pazarlaması söz konusu olduğunda genellikle herkesin aklına blog içerikleri gelir. Ancak “içerik pazarlaması” kavramı SEO sürecini iyileştirmeye ve dönüşümleri artırmaya yönelik blog yazısı yayınlamaktan çok daha fazlasını içerir. İnternet siteniz ile ilgili videolu dokümanlar, podcast’ler ve sosyal medyada yayımlanan görsel içerikler blog yazılarına oranla çok daha efektif olabilir. Ancak tüm bunları özetlemek gerekirse; Corazu tarafından kurgulanan içerik pazarlaması, günün sonunda çok daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip olmanızı sağlar.

Kısaca İçerik Pazarlaması Süreci

İçerik Analizi

İçerik pazarlamasına başlamadan önce internet sitenizde yer alan tüm içerikleri analiz ediyor ve stratejimize uyum sağlamayan içeriklerin revizesini sağlayarak daha iyi performans elde ediyoruz.

Strateji Geliştirme

Corazu, danışanının içerisinde bulunduğu sektörü, hedef kitlesini ve danışanının ürünlerini ya da hizmetlerini analiz ederek, tüm bu faktörlere uygun ve yüksek performanslı bir içerik stratejisi geliştiriyor.

İçerik Üretimi

Corazu, içerik üretimi konusunda İçerikly ile iş birliği içerisinde bulunuyor. Corazu tarafından hazırlanan içerik şablonları, İçerikly’nin uzman yazar kadrosu tarafından metne dökülüyor.

Adım 1 - Hedef Kitlenin Analizi ve Persona Oluşturma Süreci

İçerik pazarlamasında en önemli kriter, içeriğin nasıl üretildiği ya da içeriğin hangi konu üzerine üretildiği değildir. Marka kimliğinizi ciddi ve resmi olarak kurgulamış olabilirsiniz. Ancak hedef kitleniz genç ve enerjik kişilerden oluşuyorsa, içerik pazarlamasında kullandığınız “ciddi ve resmi” elementler, bu kitlenin pek de ilgisini çekmeyecektir. Tam olarak bu sebepten, içerik pazarlamasında en önemli kriter hedef kitleyi en iyi şekilde tanımak ve hedef kitlenin tamamını temsil eden bir Persona yaratmaktır. İçerik pazarlamasında başarı, hedef kitleyi ne kadar iyi tanıdığınız ve onlara ne kadar iyi hitap ettiğiniz ile doğru orantılıdır.

Eğer daha önce Persona terimini duymadıysanız, Persona; kişilik kartı ya da müşteri profili anlamına gelir. Hedef kitlenizi az sayıda müşteri profili oluşturuyor olsa dahi bu kişiler muhtemelen aynı anda hem ortak hem de farklı özelliklere sahiptir. Corazu, müşteri profili oluştururken ister geniş isterse de dar olsun hedef kitlenizi en iyi şekilde analiz ederek bu kitlenin ortak noktalarını ve farklılıklarını belirler. Hedef kitlenizin demografik özellikleri, istekleri ve ihtiyaçları, beklentileri ve şikayetleri bu analizlerin odak noktasında yer alır. Corazu, hedef kitleniz için ortak ve tutarlı bir profil oluşturur. Ayrıca bu ortak profilin de sıcak noktalarını belirleyerek içerik pazarlamasının çok daha başarılı olmasına önayak olur. Verilerle gerçekleştirilen pazarlama, doğaçlama olarak gerçekleştirilen pazarlamaya oranla en az 5 kat daha başarılıdır ve Corazu tüm süreçlerinde verileri etkin bir şekilde kullanır.   

Adım 2- İçerik Pazarlama Stratejisini Belirlemek​

Hedef kitle analizinden ve ortak bir müşteri profili oluşturduktan sonra, danışanın internet sitesinin hizmet verdiği sektör analiz edilir. Hem rakiplerin hem de sektörün dinamikleri en ince ayrıntısına kadar incelenir. Muhtemelen çoğu rakibiniz veri odaklı bir pazarlama gerçekleştirmediğinden, sektörünüzde yer alan içeriklerin çoğu tekdüze bir yapıya sahip olacaktır. Corazu, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek, kurgulayacağı içerik pazarlaması stratejisiyle hem SEO sürecinizde hem marka bilinirliğinizde hem de dönüşüm oranlarınızda büyük bir sıçrama yaşanmasını sağlayacaktır.

Corazu, içerik pazarlama stratejisini belirlerken üç ana faktör üzerinde durur; Kitle, sektör ve danışanın sunduğu hizmet ya da ürün. Gerek ürün sayfalarında gerek soru – cevap sayfalarında gerekse de blog yazılarında Corazu bu üç faktörü harmanlayarak hedef kitlenizin tüm sorularını yanıtlayacak ve onları satın almaya teşvik edecek içerikler üretilmesini sağlar. Tabii ki de bu noktada içerikleri yazacak olan firmanın yetkinliği oldukça önemlidir. Corazu, içerik pazarlamasında İçerikly ile iş birliği içerisinde bulunur.

Adım 3 - Uzman Yazarların İçeriği Üretme Süreci

Hedef kitle ne kadar iyi analiz edilirse edilsin ve içerik pazarlama stratejisi ne kadar iyi kurgulanırsa kurgulansın içeriğin başarısı, o içeriği üreten kişinin yetkinliğine bağlıdır. Eğer iyi kurgulanmış stratejilerinizi sıradan ve klasik içerik ajanslarına emanet ederseniz, muhtemelen karşılığında tıpkı sektörün büyük bir çoğunluğu gibi tekdüze ve sıradan içeriklere sahip olursunuz. Bu sebepten içeriklerin uzman yazarlar tarafından üretilmesi bir hayli önemlidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, içerik üretimi sürecinde Corazu İçerikly ile iş birliği içerisinde bulunur. İçerikly’nin uzmanlardan oluşan geniş yazar kadrosu, tamamen profesyonel ihtiyaçlar doğrultusunda inşa edilmiştir. Klasik bir içerik ajansı hem sağlık kategorisinde hem de otomobil kategorisindeki içerikleri çoğu zaman tek bir yazara teslim ederken, İçerikly’de işler böyle yürümez. İçerikly’nin yazar ekibinde bulunan kişiler, genellikle belli bir kategoride uzmanlaşmıştır ve bu kişilere özellikle uzmanlaşmış oldukları kategorideki içerikler teslim edilir. Böylece ortaya çıkacak içerik hem çok daha profesyonel hem de ilgili sektöre çok daha uyumlu olacaktır.

Yazarın ilgili kategoride bir uzmanlığa sahip olması oldukça önemli olsa da bu yazarların SEO kriterlerinden haberdar olması da gerekmektedir. Klasik bir içerik ajansında yazarlar yalnızca Hx etiketlerinden haberdar iken, İçerikly’nin ekibindeki yazarlar EAT ve YMYL gibi SEO detaylarından dahi haberdardır ve bu yazarlar ürettikleri içeriklerin tüm bu kriterlere uygun olduklarından emin olurlar.

İçerik üretim sürecinden sonra ise sıra editör kontrolüne gelir. İçerikly’de içerik analizleri hem editörler hem de SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Yani ikili bir inceleme söz konusudur. Editörler içeriklerin kalitesine, sektöre, arama niyetine uygun olup olmadığına, CTA cümlelerine ve başlıklandırmalara odaklanırken, SEO uzmanları ise ilgili içeriğin SEO sürecinde nasıl bir performans göstereceğine odaklanırlar. Eğer gerçekleştirilecek bir iyileştirme var ise, bu içerikler henüz size yansıtılmadan önce yazara geri gönderilir. Böylece tüm rakiplerinizden daha kaliteli ve daha ikna edici içeriklere sahip olabilirsiniz!

Adım 4 - İçeriğin Çeşitli Kanallar Aracılığıyla Dağıtımı

Çoğu kişi içeriklerin yalnızca bloglarda yayınlandığında fayda getireceğini düşünür. Oysa günümüzde işletmenize fayda sağlayabilecek neredeyse onlarca farklı kanal bulunur. Sosyal medya kanalları, Medium gibi otoriter blog siteleri ve Pinterest gibi görsel paylaşım platformları içerik dağıtımı sırasında işletmenize oldukça fayda sağlayabilir. Tabii bu kanalların kullanılma yöntemi ve kullanılma sıklığı, işletmenizin içerisinde bulunduğu sektör ile bağlantılıdır. Örneğin, eğer bir ikinci el araç firması ya da bir moda butiği işletiyorsanız, Pinterest işletmeniz için neredeyse birincil trafik kaynağı olabilir! Fakat çeşitli işletmelere otomasyon ya da yazılım çözümleri sunan bir işletmeye sahipseniz, bu noktada Medium gibi otoriter blog siteleri ya da Youtube size çok daha büyük bir fayda sağlayabilir.

Farklı kanallar aracılığıyla elde edilen trafikler çoğu zaman danışanlarımızı memnun eder ve doğal olarak danışanlarımız bu tür içeriklerin sayısının artırılmasını ister. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. İçerik dağıtımının bir kısmı mutlaka ana internet sitenizin blog kısmında bulunmalıdır. Bu planlama Corazu tarafından çok daha başarılı, güvenli ve efektif bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Adım 5 - İçeriğin Ölçümü ve Analizi

Bir içeriğin internet sitenize çok fazla trafik getirmesi, o içeriğin başarılı olduğunu işaret etmez. Eğer oldukça otoriter bir giyim markasına sahipseniz ve internet sitenizde “İstanbul’da nerede balık tutulur?” şeklinde bir içerik yayınlarsanız, muhtemelen kısa süre içerisinde SERP’te birinci sayfada görünebilir ve hatta pek çok ziyaretçi kazanabilirsiniz. Ancak “İstanbul’da nerede balık tutulur?” sorusunun yanıtını alan ziyaretçiler, eğer onlara balıkçı montu ya da balıkçı çizmesi gibi nispeten endüstriyel ürünler sunmuyorsanız, internet sitenizde yer alan diğer ürünler ile ilgilenmeyeceklerdir. Bu sebepten “çok trafik getiren” içerik, her zaman “başarılı içerik” değildir.

İçerik başarısını ölçümlerken göz önünde bulundurduğumuz en büyük kriter, ilgili içerik içerisinde bağlantı ya da görsel yoluyla yönlendirme sağladığımız ürün ya da hizmet sayfasına akmakta olan trafik sayısı ve bu trafiklerin kaçından gerçek bir dönüşüm elde ettiğimizdir. Ürettiğimiz her içerik, işletmenize yüzlerce dönüşüm sağlamak eğiliminde değildir. Bazı kullanıcı sorguları doğrudan bir hizmet ya da ürüne yönelik yapılırken, bazı sorgular ise bir sorunu çözmeye yönelik yapılır. Hizmet ya da ürün ile ilgili araştırma sorgularında dönüşüm oranları yüksek olurken, diğerlerinde ise dönüşümler daha düşük olma eğilimindedir. Ancak bir blog ya da sosyal medya içeriğinizden haftalık olarak elde edeceğiniz tek bir dönüşüm dahi, uzun vadede sizi binlerce liralık reklam masrafından kurtarabilir.

Adım 6 - İçerik Pazarlama Kampanyasının Optimizasyonu ve Ayarlanması

İçerik pazarlama kampanyasında Corazu’nun ilk hedefi, danışanın internet sitesinin hizmet verdiği sektör özelinde tüm soruları cevaplamaktır. İnternet kullanıcıları, genellikle bir problemlerini çözmek ya da bir ürün – hizmet konusunda detayları keşfetmek için arama gerçekleştirirler. Corazu’nun kurguladığı içerik pazarlama kampanyası, ilk etapta mümkün olduğunca fazla soruyu cevaplamaya odaklanır.

İçerik pazarlama kampanyasının takvimlendirmesi ise olabildiğince titiz bir şekilde gerçekleştirilir. Eğer danışanın sunduğu ürün ya da hizmetler belirli özel günlerde ya da dönemlerde daha iyi performans gösterebilecekse, bu dönem ya da özel günlere çok daha öncesinden büyük bir hazırlık yapılır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Corazu, içerik pazarlamasında hem sektörün hem de hedef kitlenin tüm sıcak noktalarını belirler ve başarıya giden yolda bu sıcak noktalardan olabildiğince faydalanır.