google ads reklam maliyetlerini düşürme

Google Ads Reklam Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Google Ads üzerinden reklam maliyetleri düşürme, her reklam verenin ve işletmenin en fazla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Google Ads reklam maliyetlerini belirlemek için öncelikle dijital mecrada yapılan yatırım getirisinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan reklam kampanyasında hedeflenen sonuçlara ulaşılabilmesi için Google Ads reklam maliyeti düşürme işine dikkat etmeniz kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Google Ads anahtar kelimelerin yanı sıra bazı stratejik alt kelimelerde, Google arama motorunda üst sıralarda yer almak, web sitenize gelen doğal ziyaretçi sayısını ciddi oranda artırmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hizmet veya ürün arayışında olan potansiyel müşterilerin de her zaman ilk olarak sizin firmanıza ve web sitenize ulaşmasını sağlayacaktır. Ancak Google Ads reklamları yayınlamayı tercih ettiğinizde, maliyetleri en aza indirmek için uygulayabileceğiniz bazı taktikler bulunmaktadır.

1️⃣. Rakip Analizi Yapmak

Google Ads’te rakip analizi yapmak, vereceğiniz reklamların maliyetini düşürmede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü dijital pazarlama alanında mutlaka üzerinde dikkatle durulması gereken konulardan biri de rakip analizidir. Eğer Google Ads hakkında herhangi bir ön bilgiye sahip değilseniz, bu durumda reklam kampanyası için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda da bilginiz eksik kalacaktır. Hangi kelimelerde öne çıkmak için reklam vermeniz gerektiğini iyi bilebilmek aynı zamanda Google Ads reklam maliyetlerini ciddi anlamda düşürecektir.

Bu hususta kapsamlı bilgilere sahip olmanın en önemli yollarından biri sektördeki ve internetteki rakiplerinizin hangi Google Ads reklam kampanyaları yaptıklarına göz atmanızdır. Sizin için önemli olan veriler, rakiplerinizin hangi kelimelerde reklama çıktığı, bu reklamlar için aylık ne kadar bütçe ayırdığı ve bu bütçeye karşılık Google Ads reklamlarından rakiplerinize ne kadar trafik geldiği bilgileridir. Bu bilgiler doğrultusunda Google Ads ilk reklam kampanyanız için ortalama bir bütçe ayarlayabilirsiniz.

2️⃣. Hedef Kitle Analizi Yapmak

Google Ads’te hedef kitle analizi yapmak, hangi kelimelerde ve ne zaman reklama çıkmanızı gösteren en kapsamlı ve güvenilir bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizin tüm özelliklerini, en ince ayrıntılarına kadar analiz etmeniz tavsiye edilmektedir. Hedef kitle analizi yaparken ihtiyaç duyduğunuz bilgilere Google Analytics üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Web sitenizi ziyarete gelen internet kullanıcılarının demografik özelliklerine göz atarak bu kişilerin hangi yaş aralıklarında olduklarını ve nelere ilgi duyduklarını öğrenebilirsiniz. Sitenize en çok hangi şehirden ziyaretçi geldiğini öğrenmek Google Ads reklamlarında maliyetleri düşürmenizde faydalı sonuçlar ortaya koyacaktır. Çünkü reklam kampanyalarınızda sadece stratejik şehirleri ve kişileri hedefleyerek düşük maliyetler ile yüksek geri dönüş alabilirsiniz.

3️⃣. Anahtar Kelime Kullanımı Listesi

Google Ads’te anahtar kelime listesi yaparak, hangi kelimelerde sıralama alacağınıza öncelik verebilirsiniz. Sitenizdeki beklentilere veya rakip sitelere göre anahtar kelime listesi yapmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı yazılımını kullanabilirsiniz. Bu sayede tıklama başı maliyetli düşük ancak aranma hacmi yüksek olan kelimeleri Google Ads reklam kampanyalarınızda tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda fazla maliyetli, dönüşüm sağlamayan anahtar kelimeleri keşfedip bu kelimeleri negatif anahtar kelime listesine eklemelisiniz.

4️⃣. Açılış Sayfasını Optimize Etmek

Açılış sayfasını optimize etmek Google Ads reklam maliyetlerini düşüren avantajlar arasında yer almaktadır. Reklam kampanyanızda daha yüksek etkileşim oranı yakalayabilmek için Google Ads kalite puanınızı yükseltebilirsiniz. Bunun içinde arama motoru optimizasyonu işlemleri olarak site içi ve site dışı SEO çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz. Reklamları düzenlerken hazırlandığınız içeriklerin başlık ve alt başlıklarında mutlaka anahtar kelime kullanımına özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha fazla geri dönüş alarak Google Ads reklam maliyeti düşürme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

5️⃣. Doğru Eşleşme Türünü Seçmek

Anahtar kelimelerin eşleşme türü Google Ads için çok önemlidir. Bu eşleşme türleri üçe ayrılır ve her biri farklı farklı erişim sağlar.

  • Geniş Eşleşme: Örneğin anahtar kelimeniz polo yedek parça bu kalıp geniş eşleşmede +polo + yedek +parça şeklinde kullanılır. Yani arama kalıbındaki her + ile başlayan kelimenin tüm aranmalarında reklam çıkar. Mesela +polo kelimesinden dolayı “polo 2.el, polo servis, polo fiyat listesi, vw polo bayi” gibi birçok farklı kelimede eşleşme verir. Bu durum fazla reklam ödemesi yapmanıza neden olur. Çünkü hedeflenen arama polo yedek parça ancak polo 2.el şeklinde bir aranmadan size tıklama gelir ve bunun gibi 100 kelime olsa 0,75₺ TBM’den günlük 75₺ zarar etmenize sebep olur.
  • Sıralı Eşleşme: Sıralı eşleşme kampanyanın ilk haftalarında mutlaka kullanılması gereken bir eşleşme türüdür. Çünkü yeni anahtar kelimelerin keşfedilmesini sağlar. Yukarıdaki örnekten devam edersek “polo yedek parça” kalıbıyla çalışır ve önüne ve arkasına gelen kelimelerde reklamınız gözükür. Örneğin “polo yedek parça” ankara şeklinde bir arama olabilir veya ucuz “polo yedek parça” istanbul şeklinde de çalışır. Genelde çok işe yarar bir kullanımdır.
  • Tam Eşleşme: Tam eşleşme adından da anlaşıldığı üzere, sizin kelimenize tam eşleşme sağlar. [polo yedek parça] yazarsanız bu polo yedek parça araması yapılmadığı sürece reklamınız gözükmez. Eğer hangi kelimelerin dönüşüm sağladığını biliyorsanız, tam eşleşme en ideal seçimdir.

İlk günlerde geniş eşleşme + sıralı eşleşme + tam eşleşme kullanabilirsiniz. Sonraki 1 hafta içinde sıralı eşleşme + tam eşleşme kullanarak yeni anahtar kelime imkanlarını yakalayabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi bulduktan sonra tüm kelimelerinizi tam eşleşmeye çevirerek uzun süreli reklamınızı verebilirsiniz.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top