#0. Sıra = Featured Snippets Nedir? (DETAYLI REHBER) - CORAZU

#0. Sıra = Featured Snippets Nedir? (DETAYLI REHBER)

 • Anasayfa
 • SEO
 • #0. Sıra = Featured Snippets Nedir? (DETAYLI REHBER)
featured snippets

Google organik arama sonuçları sürekli değişiyor. Yazı tipi değişikliği, zengin içerik sonuçları, arama sonuçlarındaki genel şablon değişikliği gibi. birçok kullanıcının fark etmediği birçok güncelleme buna dahil. Algoritmik değişiklikleri söylemeye gerek bile yok.

Bununla birlikte Google, sürekli ve sürekli SERP özellikleri hayatımıza katıyor. Bunları anımsamanız için birkaç tane SERP özelliği olarak aşağıdakiler verilebilir:

 1. Featured Snippets
 2. Haritalar
 3. Haberler
 4. İlgili Sorular
 5. Alışveriş Sonuçları

Hal böyle olunca “Google neden bunu yapıyor?” diye düşünmemek zorlaşıyor. Bunun sebebi Google artık bir arama motoru olmak istemiyor. Google bir hayat koçu, cevap motoru olmak istiyor. Kullanıcısına almak istediği kısa bir bilgi için bir internet sitesine girerek vakit kaybettirmek istemiyor. Kullanıcının aradığı şeyi, onu en iyi sunan internet sitesinden alıp direkt ana sayfasında göstermek istiyor.

featured snippets örneği

Yukarıdaki fotoğraftaki SERP özelliği bir Featured Snippets örneğidir.

Featured Snippets Nedir?

Featured Snippets, kullanıcıların yaptığı aramada Google’ın en üst kısımda (sıfırıncı sıra veya position zero) gözüken arama sonucudur. Knowledge Graph çekirdeğinde olmayan sonuçlarda, o aramaya en uygun sonucu sağlayan siteden sonucu çekerek öne çıkan snippet alanına ekler. Featured Snippets herhangi bir yapısal veri işaretlemesiyle bağlantılı değildir. (Kaynak: John Mueller)

Sıfırıncı Sıra (Position Zero) Nedir?

Sıfırıncı sıra (position zero), SEO ve dijital pazarlama sektöründe featured snippets’in olduğu alana verilen addır. Sıfırıncı sıra denilmesinin sebebi ise bu alanın organik arama sonuçlarından önce gözükmesidir. Normal organik arama sonuçlarını sayarken 1-2-3 diye giderken, featured snippets 1. sıradaki sonuçtan önce olduğu için 0. sıra denir.

Featured Snippets Türleri Nelerdir?

Featured Snippets birden fazla şekilde gözlemlenir.

Paragraf Featured Snippet

featured snippet paragraf

En sık karşılaştığımız featured snippet türüdür. Google sorulan bir sorunun cevabını en iyi bulduğu sonuçtan çekerek bu alana ekler.

Bu snippet birçok SEO uzmanına göre tıklama oranını (Click-through rate) düşürmektedir. Bu kısmen doğru kısmen yanlıştır. İlk sayfanın sonunda olup featured snippet’e çıkarsanız CTR oranınız yükselebilir. Hatta, ilk 3 sırada olsanız bile kullanıcıya gerekli bilgiyi hemen sağladığınız için onların ilgisini çekip, gözüken linke tıklama oranları artabilir.

Bu türdeki öne çıkan snippetlerde yer alan kalıplardaki soru ekleri:

 • Nedir?
 • Kimdir?
 • Neden?

Not: Son güncellemelerle birlikte, bir site featured snippets’te yer alıyorsa, organik arama sonuçlarında yer alamıyor. 

Numaralı Liste Featured Snippet

featured snippet sıralı liste

Bu türdeki öne çıkan snippetler, sorduğumuz sorunun cevabının sırasıyla yapılması gerektiğinde karşımıza çıkar. Bu türde snippet’te çıkmak istiyorsak, yazdığımız içerikte, sorunun cevabını “Numaralı liste” olarak yazmamız gerekir.

Bu türdeki öne çıkan snippetlerde yer alan kalıplardaki ekler:

 • Tarifi
 • Nasıl yapılır?
 • Nasıl yaparım?
 • Sırasıyla

Madde İşaretli Liste Featured Snippet

featured snippet madde işaretli listeTTK başlarına sayılar koysa da Google bunu HTML olarak görmediği için doğru mikro-data işaretlemesini anlayamamış, fakat Atatürk ilkelerinde herhangi bir sıralama olmadığı için, bunu madde işaretli liste olarak featured snippet’e koymuş.

Bu snippetler bazen Google’ın azizliğine uğrayarak sıralı olan, madde işaretli oluyor; madde işaretli olan sıralı oluyor. Bu tür durumlarda yapılabilecek bir şey olmuyor. Tamamen Google’ın NLP (Natural Language Process) algoritmasıyla alakalı bir durum.

Madde işaretli snippetlerde yer alan sonuçlar aşağıdakiler olabilir:

 • En iyi X listelerinde
 • Sıralı listelerde
 • Sırasız listelerde
 • Özellik listelerinde
  featured snippet madde işaretli liste

Tablo Featured Snippet

featured snippet tablo

Bu tarz snippetler en faydalı snippetler arasında girebilirler. Kredi oranları, faiz oranları, ürün fiyatları, karşılaştırma gibi veri girişi gerektiren yerlerde çok rahat kullanılabilirler.

Tablo featured snippetler genelde şu şekillerde gözükür:

 • Listeler
 • Veri
 • Oran
 • Fiyatlandırma
 • Karşılaştırma

YouTube Videosu Featured Snippet

featured snippet youtube video
kaynak: https://searchenginejournal.com/featured-snippets-types/219907/

Daha çok nasıl yapılır tarzı, kullanıcıların okumaktan ziyade izleyerek uygulamalı öğrenebileceği aramalarda karşımıza çıkan bu snippette, Google direkt olarak YouTube videosundan, aramayla ilgili dakika aralığını kullanıcıya sunuyor.

Featured Snippets’te Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler

 • Featured Snippets’i siz oluşturamazsınız: Google featured snippetleri tamamen kendi inisiyatifinde oluşturur. Google harici kimse, bir arama sonucunu featured snippet’e dönüştüremez.
 • Başkalarının Featured Snippets alanını ele geçirebilirsiniz: Eğer verdiğiniz bilgi karşı taraftan daha iyi olursa, X arama sonucunda yer alan A sitesinin featured snippet’ini siz ele geçirebilirsiniz.
 • İlk sayfada sıralama almanız gerekiyor*: Bu tartışmalı bir bilgi olsa da Ahrefs’in analiz ettiği 2 milyon featured snippet sonucu ilk sayfadaki sitelerden geliyor. Kesin bir bilgi olmasa da ilk sayfada olmayan sitelerin featured snippet’i tetiklemediği düşünülüyor. Çok zor ama imkansız olmayabilir.
 • Dil bilgisi kurallarına uyulmalı: Featured snippet’te yer alan içeriğin dil bilgisi kurallarına uyması gereklidir. Kullanıcının anlayamayacağı içeriği Google featured snippet’e çıkartmaz.
 • Formatlamanın doğru yapılması: Featured snippet türleri kısmında bahsettiğimiz türlere uygun formatlama yapılması gerekir. Tablo olacak yerde, paragraf şeklinde hazırlayacağınız içeriğin snippet’e çıkmaması gayet normaldir.

Featured Snippets Zararlı mı Yararlı mı?

Bu sorunun cevabı SEO uzmanları arasında çok fazla tartışmaya yol açıyor. Kısaca cevap verecek olursak hem yararlı hem de zararlı.

Zararlı çünkü,

Featured snippets, kullanıcıya aradığı şeyin cevabını siteye girmesine gerek kalmadan veriyor.

Bu kullanıcılar sitenize girmiyorsa, site içi gezinmenizi artırmıyorlar, reklamlarınıza tıklamıyorlar, diğer yazılarınızı okumuyorlar. Aslında tamamen faydasız kullanıcılar.

Yararlı çünkü,

Eğer snippet’te yer alıyorsanız, ilk sayfadaki en önemli yerdesiniz demektir. Otoritenizi, marka bilinirliğinizi artırır.

Bu tartışma uzar ve gider. Bu yüzden hem faydalıdır hem de zararlıdır diyerek tartışmaya açık bir şekilde yorumu size bırakıyoruz.

Featured Snippets’te Olan Sonuçlarımı Nasıl Görürüm?

Eğer SEMrush üyeliğiniz veya Ahrefs üyeliğiniz yoksa bunu görmek için tamamen manuel bir arama yapmanız gerekecektir. Search Console’da, Performans kısmına girerek en çok görüntülenme alan kelimelerinize bakarak, tarayacağınız sonuçların büyük kısmını eleyebilirsiniz.

Biz bu anlatımda SEMrush kullanacağız.

SEMrush ile Featured Snippet Bulmak

Adım 1: Domain alanına sitemizin adresini yazarak soldaki aşağı açılır seçim kutusundan Organic Research seçiyoruz. Sonrasında istediğimiz ülkeyi seçiyoruz, bizim durumumuzda bu Türkiye.

Türkiye’yi seçtikten sonra sekmeli alandan Positions sekmesini seçiyoruz.

semrush ile featured snippet bulmak

Adım 2: Sonrasında SERP features kısmından, Domain Ranks yazan yerden Featured Snippet’i seçiyoruz. 

Not: Bu alandan tüm SERP özelliklerini görebilirsiniz. FAQ olan yerleri vs. görebilirsiniz. 

“FAQ Schema Nasıl Yapılır?” yazımızı okumak için tıklayın.

semrush ile featured snippet bulmak

Adım 3: Aşağıya inip tablodan hangi kelimenin hangi URL’den hangi sırada görebilir. Bu listede göreceğiniz her kelime featured snippets’te olmayabilir. Google sonuçları güncellese de SEMrush o zaman diliminde güncellememiş olabilir. “Bipolar bozukluk nedir” araması için Google organik aramaları kontrol ettiğimiz zaman Hürriyet’in öne çıkan snippet’te yer aldığını görebiliyoruz.

semrush ile featured snippet bulmak 3

semrush ile featured snippet bulmak 4

Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Bu kadar anlattıktan sonra “featured snippets nasıl yapılır?” sorusunun cevabını artık almaya hazırsınız. Her şeyden önce analiz işlemini yapmamız gerekiyor.

Featured Snippets Analizi

Bu analizi yapmamızdaki en büyük sebep, featured snippets’e çıkma ihtimalinizin en yüksek olduğu sayfaları ve içerikleri bulmak. 

Adım 1: Domain alanına sitemizin adresini yazarak soldaki aşağı açılır seçim kutusundan Organic Research seçiyoruz. Sonrasında istediğimiz ülkeyi seçiyoruz, bizim durumumuzda bu Türkiye.

Türkiye’yi seçtikten sonra sekmeli alandan Positions sekmesini seçiyoruz.

semrush ile featured snippet bulmak

Adım 2: Positions kısmından 0-10 seçip SERP features kısmından On SERP’ü seçip Featured Snippet’i seçiyoruz. 

featured snippets nasıl yapılır

Adım 3: Daha sonra aşağı inerek tabloya geliyoruz. Bu tabloda Positions yazısına bir kere basıyoruz. Böylece ilk sayfada yer alan fakat featured snippets’te yer almayan içeriklerimizi buluyoruz.

featured snippets nasıl yapılır

Bu yaptığımız işlemler featured snippets’i dolu olan ancak bizim rakibimizin yerini en kolay alabileceğimiz içerikleri keşfetmek ve analiz etmek üzerineydi.

Şimdi sıra rakibin yerini ele geçirmekte.

Başkasının Featured Snippets Yerine Nasıl Geçilir?

Bu aslında gözüktüğü kadar kolay bir işlem değil. Her şeyden önce ilk sayfaya gelmeniz gerekiyor ki featured snippet’i tetikleyin.

İlk sayfaya nasıl gelirim diyorsanız bu içeriğimize bir göz atabilirsiniz: Google İlk Sayfa Nasıl Yapılır?

Eğer ilk sayfaya geldiyseniz yapmanız gereken işlem biraz daha basit.

Adım adım rakibinizin featured snippets’ini nasıl ele geçirebileceğinizi anlatalım.

1. Adım: Arama Kalıbını Bulmak

Ele geçirmeyi hedeflediğiniz kelimeleri manuel olarak Google’da aratın.

Arama kalbını anlamak için featured snippette yer alan başlığı inceleyin.

semrush ile featured snippet bulmak 4

Featured snippet burada “nedir” kalıbıyla ortaya çıkmış.

2. Adım: Eşit İçerik Oluşturmak

Eşit içerik oluşturmak derken aynısını yazmamalısınız. Eşit derken eğer 30 kelime kullanmışsa snippet’te sizin en az 30 yazmanız gerekir.

Featured Snippets için ideal kelime aralığı olarak 40-52 tavsiye ediliyor.

İkinci dikkat etmeniz gereken şey de Featured Snippet türünü aynı yapmak. Eğer rakibiniz paragraf türünde snippet’te yer alıyorsa sizin maddeli olarak hazırlamamanız gerekir. Eğer her şeyi yapıp hala snipet’ye yer alamıyorsanız onu son çare olarak deneyebilirsiniz.

3. Adım: Daha İyisi Olmak

Eşit olmanız gerektiğini söyledik fakat onlardan daha iyi olmalısınız ki Google sizi onların yerine geçirsin. Bunu yaparken birçok şekilde yapabilirsiniz. Birkaç adet taktik verelim.

 • Taktik #1 – Daha iyi bir başlık kullanın: Örneğimizi “bipolar bozukluk nedir”den devam ettirelim. Bundan daha iyi bir başlık olarak “bipolar bozukluk nedir? geçici midir?” gibi daha kapsayıcı bir başlığı kullanmak olabilir, daha fazla anahtar kelime kullanmak olabilir.
 • Taktik #2 – Eş anlamlı kelimeleri kullanın: Eş anlamlı kelimeleri kullanmak içeriğinizin daha iyi taranmasında ve anlanmasında yardımcı olacaktır. O kelimeli kalın olarak işaretlerseniz istediğiniz paragrafta iyice vurgulayabilirsiniz.
 • Taktik #3 – Bilimsel sözcükler ve terimler kullanın: Knowledge Graph üzerinde bir hastalığın, halk arasındaki adından ziyade latince, tıp litaretüründekü adının yer alması daha muhtemeldir. Bu yüzden bilimsel terimlerin, mesleki terimlerin paragrafınızda yer alması featured snippets’te yer alma ihtimalinizi artıracaktır.
 • Taktik #4 – Snippets alanı olacak başlıkta görsel kullanın: Featured snippets alanında aynı zamanda Image Pack adında bir alan da mevcut.

semrush ile featured snippet bulmak 4

Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi paragrafın üzerinde bir görsel alanı mevcut. Bu alana girebilmek için paragrafın başlığında bir görsel kullanabilirsiniz.

Kapanış

Bu yazımızda featured snippets’in ne olduğundan bahsettik ve featured snippet ile birlikte hayatımıza giren sıfırıncı sıra = position zero kavramını da tanıtmış olduk.

Paragraf, numaralı liste, madde işaretli liste, tablo, YouTube videosu featured snippet’ler gibi öne çıkan snippet türlerini görsellerle destekleyerek anlattık ve hangi durumlarda karşımıza çıktığından bahsettik.

Featured snippets hakkında yanlış anlaşılmaya neden olabilecek dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken birkaç konuya açıklık getirdik.

Featured snippets’in SEO uzmanları arasında yarattığı zararlı mı yararlı mı tartışmasından birazcık bahsedip kendi fikrimizi söyledik.

Featured snippets’e çıkmak isteyen blog ve site sahiplerinin aklındaki en büyük sorulardan birisi olan “Featured snippets’te olan sonuçları görmek” konusundan bahsettik ve bunu SEMrush ile nasıl isabetli bir şekilde yapabileceklerini anlattık.

Featured snippets nasıl yapılır konusunu da aynı şekilde SEMrush üzerinden yapılan isabetli bir analizle ne kadar kolay olduğunu görsellerle anlattık.

Bu başlık altında featured snippets’e çıkma ihtimali en yüksek sayfaları nasıl bulduğumuzu da anlatarak SEMrush üzerinden yaptığımız tüm anlatımları tamamladık.

En önemli ve final hamlesi olan başkasının featured snippet’ini nasıl ele geçireceğimizi üç adımda anlattık ve 3.adımda nasıl daha iyi bir featured snippet’e sahip olabileceğimizle ilgili 4 adet çok değerli taktikler verdik.

Bu içerik hazırlanırken aşağıdaki kaynaklar kullanılmıştır:

BONUS – YORUM YAPANLARA RAPOR

Eğer siz de Featured Snippets ile ilgiliyseniz size raporunuzu gönderelim!

Yorumlarda site URL kısmına rapor istediğiniz siteyle ve raporun geleceği eposta adresiyle yorum yapın,

 • Featured Snippets’te yer alan içeriklerinizin olduğu,
 • Featured Snippets’te şansınızın en yüksek olduğu sayfaların yer aldığı,

2 adet SEMrush raporunu kapın!

Önceki Yazı Önceki Yazı
Sonraki Yazı Sonraki Yazı

14 Yorumlar

 • Ersan

  Şubat 23, 2020 - 8:28 am

  Featured snippets = kaliteli ve uzun içeriklerden oluşan, giriş, gelişme, sonuç şeklinde 3lü kombinasyonu aynı yerde, aynı mantıkla anlatmaktır diyebiliriz. 😉

 • Damla

  Şubat 23, 2020 - 8:57 am

  Bilgi için teşekkür ederim. Gayet güzel ve akıcı bir dil ile yazılmış. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 11:17 am

   Teşekkür ederiz, aklınıza takılan bir şey olursa mutlaka sorun.

 • Aydın

  Şubat 23, 2020 - 9:05 am

  Bu analiz ile ilgili bir türkçe açıklama yoktu, şöyle bir soru sormak istiyorum. SEMrush’un sizce en etkili aracı nedir ve özellikle Featured Snippets dışında hangi analiz sonuçlarında başarılı.

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 9:17 am

   SEMrush bana kalırsa en iyi içerik pazarlaması aracıdır. Kelime analizi konusunda en iyisi olduğunu söyleyebilirim.
   Sadece featured snippets üzerinde değil aynı zamanda tüm SERP özelliklerinde verdiği sonuçlar, organik trafiği domine etmede büyük kolaylık sağlıyor.

 • Ramazan ÖZCAN

  Şubat 23, 2020 - 9:24 am

  Featured Snippets hakkında çok detaylı ve güzel bir çalışma emeğine sağlık.

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 9:43 am

   Teşekkürler güzel yorumunuz için, raporunuz gönderildi.

 • Selim Emre

  Şubat 23, 2020 - 9:57 am

  Çok detaylı bir yazı olmuş, tebrikler

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 10:24 am

   Yorumunuz için çok teşekkürler, raporunuz gönderildi.

 • Bilginler.net

  Şubat 23, 2020 - 10:40 am

  Featured snippets hakkında yapılmış en detaylı çalışma sanırım.

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 11:16 am

   Yazarken tam olarak amacımız buydu.

 • Furkan Sandal

  Şubat 23, 2020 - 10:50 am

  Featured snippets reklamların kimi yerde önüne geçiyor. Rekabetlerin artması dileğiyle. Eline sağlık.

  • Ege Beşe

   Şubat 23, 2020 - 4:57 pm

   Kesinlikle önem verilmesi gereken bir özellik. Teşekkürler hocam. Raporunuz gönderildi.

 • Furkan Yurdakul

  Şubat 24, 2020 - 10:41 am

  Çok güzel anlatmışsın, özellikle bu maddeli featured Snippets çok işime yarıyor bir çok şeyde iyi sıralamalara geldim sayılır. Bu arada bende isterim rapor 🙂

Yorum yaz