16.12.2020

ROI (Yatırım Getirisi) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

  Sizlere bu yazımızda ROI (Yatırım Getirisi) nedir ve nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuduğunuz zaman yatırımlarınızı daha kolay şekilde yapacak ve yatırım yaparken hata payınız en aza inecektir.

  Yatırım yaptığınız zaman para kazanmanın nasıl kolay olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Yazımızı dikkatli şekilde okumanızın size faydası olacaktır. Öncelikle kısaca ROI nedir, bundan bahsedelim.

  ❓ ROI (Yatırım Getirisi) Nedir?

  ROI; yapmış olduğunuz bir yatırımın ne kadar verimli olduğunu görmek ve değerlendirmek için yapmış olduğunuz yatırımları başka yatırımlar ile karşılaştıran bir ölçüttür. ROI yani yatırım getirisini hesaplamanın formülü bulunur.

  ROI'nın ne olduğunu bilgi vermesi açısından detaylı bir şekilde açıklamak istiyoruz. ROI'nın İngilizce uzun açılımı Return On Investment demektir. Türkçe anlamı ile yatırım getirisidir. ROI bir yatırım yaptığınız zaman yatırımın geri dönüşünün nasıl olacağını yatırım maliyetine göre ölçerek yapar.

  Yatırım getirisinin hesaplanması için ise yapılmış olan bir yatırım getirisinin veya geri dönüşünün yatırım maliyetine bölünmesi ile olur. Hesaplanmak yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar ya oran olarak ya da yüzde olarak ifade edilir. ROI yapılmış olan bir yatırımın geri dönüşünün ne kadar kar getirdiğini hesaplar ve bu doğrultu da hedefi bulunur.

  ROI ile yapılmış olan bütün yatırımların verimliliğini hesaplamak mümkün oluyor. Bu hesaplamayı yaparken belli formüller kullanılır. Kullanılan formüller yapılan yatırımın hesaplanmasında kişiye net fikirler verir. Nasıl ROI hesaplanır bunları formüllerle ve örmek vererek açıklayacağız.

  📝 ROI Nasıl Hesaplanır?

  ROI yatırım getirisinin hesaplanmasını kişilerin bilgilenmesi ve daha iyi anlaması açısından örmek vererek açıklayacağız. Örnek olarak bunu ifade edelim. Örneğin, 200 TL bir paranızın olduğunu varsayalım.

  200 TL olan paranızı bir şeye yatırım olarak kullandığınızı düşünelim. Yapmış olduğunuz yatırım sonucunda elde etmiş olduğunuz kar %100'lük bir orana tekabül ederse bu yatırımdan kar ettiğiniz yani zarar etmediğiniz anlamına gelir. Yatırmış olduğunuz 200 TL'lik yatırım geriye kişiye 300 TL olarak dönüş yapıyorsa 100 TL'lik bir kar elde edilmiş olur. Yani %100'lük bir kar üzerine 50 TL koyulmuş bir orana tekabül etmektedir.

  Bu sayede hem anaparanız olan 200 TL'yi korumuş oldunuz hem de üzerine daha fazla para koyarak kar etmiş oldunuz.

  ✳️ ROI Formülü Nedir?

  ROI hesaplarken kullanılan formül ise şu şekilde ifade ediliyor:

  ''ROI Formülü: Gelir-Maliyet/Maliyet''

  ⚠️ ROI Ölçümlemenin Önemi Nedir?

  ROI hesaplanmasını örnekle anlattıktan sonra ROI ölçümlemesinden bahsedeceğiz. Nasıl ROI hesaplamasının önemi varsa ölçümlemenin de önemi bulunuyor. Peki, ROI ölçümlemenin önemi nedir? Kısaca konu hakkında bilgi vermek isteriz. ROI istatistiklerinin analiz edilmesi kişiye avantaj sağlıyor.

  Bu avantaj geri dönüşüm oranında oluyor. Yatırım yaparken yapılan her hamlenin geleceği hakkında analizler yapmak kişiye birçok öngörüde bulunmasına yardım ediyor. Bu durum ise iyi analiz edildiği takdirde karlılık oranı hem dengesini korumuş oluyor, hem de uzun vadelerde daha fazla katlanıyor ve devam ediyor. Bunu bir örnekle anlatmak isteriz. Belli bir kitleyi elinde tutan bir platform düşününüz. Bu platforma siz hizmette bulunuyorsunuz.

  Bu işe ise pazarlamak yapmak için yatırım yapmak istiyorsunuz. Burada tek yapmanız gereken husus kazanmış olduğunuz yatırımın olarak kullanarak en az bu seviyede geri kazanılması için reklam vermeniz gerekiyor.

  Yani yatırım getirisi kaba bir tabirle bu şekilde olmaktadır. Yapılan işin denklemi ise hedeflenmiş olan kitleye %100 oranında bir yatırım yaptıktan sonra bunu geri dönüşünü en az %101 olarak geri dönüşünün sağlanmasıdır. ROI ölçümlemenin önemi bu şekilde büyük bir önem kazanmış oluyor.

  Etiketler