Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır? (2021 Rehberi)

  Günümüzde markalar çok farklı pazarlama ve tanıtım stratejileri ile ürünlerini satışa sunuyorlar. Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte çok farklı yol ve yöntemler izleyerek ürünlerini müşterilerin beğenilerine sunuyorlar ve klasik reklam ve pazarlama yöntemlerinin demode olmasıyla ya da çok dikkat çekmemesi nedeniyle marka sahipleri de farklı yollara başvurarak insanların dikkatini ve ürünün tanıtımını yapmaya başlamalarını sağladı.

  Influencer marketing işte böyle bir ihtiyaçtan doğmuştur, interneti kullanarak mal ve hizmetlerin tanıtımını yapmak için çok önemli bir yol olarak dikkatleri üzerine toplamıştır. İnsanlar özellikle gençler zamanlarının büyük çoğunluğunu internette geçiriyor, internette takip ettiği kişilerin giyimine, konuşmasına, davranışına bakıyor ve onları yalnızca sosyal medya üzerinde değil birçok alanda rol model olarak alıyor.

  Bu sayede, internet üzerinde belli bir kitleye ulaşmış kişiler hangi yolla takipçilerini kazandıysa o yolu izleyerek marka tanıtımlarını yapıyor ve bu sayede firmalar önemli bir kazanç elde ediyor.

  Influencer Marketing Nedir?

  Türkçe ifade ile etkileyici pazarlama olarak bilinen influencer marketing, kitleleri etkileyen bir kişinin markanızın tanıtımı yapması ve tecrübesini takipçilerine aktarmasıdır. Bu sayede birçok kişi internet üzerinden insanları etkileyebilen bu kişinin söylediklerini önemseyerek markanıza daha çok itibar edecek ve reklamınızın etkisi çok artacak.

  Influcencer Kimdir? Influencer Nedir?

  Influencer, Instagram blogger, Twitter fenomeni, Youtuber , blogger veya TikToker olarak karşımıza çıkan ve insanları davranışlarıyla, sözleriyle, yazdıklarıyla etkileyebilen ve belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Influencer olarak görülen kişi birçok insanın tercihleri üzerinde rol oynadığı için bir rol model olarak da görülebilir.

  Influencer Ne Yapar?

  Influncer bir veya birden fazla platformda, kendisini ünlü eden kategoride, takipçileri için içerik hazırlar. Influencer dememizin sebebi ise sahip olduğu hayran kitlesinin ona olan güveni ve sevgisi nedeniyle onlar üzerinde etki bırakabilmesidir. Böylece Influencer ne yapar dediğimizde cevap ortaya çıkmış olur. Takipçilerini etkiler. Reklam anlaşması yaptığı markayı tanıtarak onlara ürün aldırabilir.

  Influencer Pazarlaması Nedir?

  Influencer pazarlaması bir platform üzerinde büyük bir hayran kitlesine ve onları etkileme kapasitesine sahip Influencer'larla iş birliği yaparak kendi ürününüzü onlara pazarlatmaya denir. Influencer pazarlaması ile müşteri kitlenizi ciddi oranda arttırmanız mümkündür.

  Influencer Marketing Neye Yarar?

  Influencer marketing, markanızın dijital platformlarda tanıtımıyla birlikte ürünlerin satışlarında önemli oranda bir artış yaşatabilir bu da ürünlerinizden beklediğiniz kazancın da üzerinde bir kazanç getirebilir size. Kazancı arttırmanın bu yolla mümkün olduğunu ve birçok marka sahibinin bu yolla ciddi bir gelir kazandığını söylememiz gerekir. Özellikle Youtube gibi görsellikle öne çıkan sosyal medya platformları, kişilere ürünlerinizi tüm yönleriyle ortaya çıkmasını sağlayacak ve bu sayede gelirleriniz artacaktır.

  Influencer Marketing Güvenli Midir, İşe Yarar Mı?

  influencer marketing istatistikleri
  Kaynak: https://www.devteam.space/blog/build-an-influencer-marketing-solution-with-our-guide/

  Influencer marketing yoluyla insanlara ulaşmak istiyorsunuz ancak bu yolun güvenilir olup olmadığına dair bilginiz yoksa bunun için internet üzerinden araştırmalar yapmak mümkün olduğu gibi bu tekniği kullanarak ürünlerini tanıtan ve kazanç elde eden firmaların deneyimlerinden de faydalanmanız mümkündür. Nitekim çok fazla firma artık bu yolu kullanıyor ve deneyimlerini de paylaşıyor. Firmaların bu yolla gerçekten para kazanıp kazanmadığını, bu yolun güvenilir olup olmadığı sorusunun da cevabını bulmanızı sağlar.

  Bunun yanında, doğru kişiyi Influencer olarak belirlemenin bu işte başarı şansını ciddi oranda arttırdığını söyleyelim.

  Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

  Influencer marketing yoluyla ürünlerinizin tanıtımına karar verdiniz ve ürünlerin tanıtımını yapacak doğru kişiyi de buldunuz. Sonrasında, yapılacak iş bu fenomenin ürünlerinizi tanıtımı için hangi yolu kullanacağıdır. Bunun için çeşitli videolarla ürün tanıtımı yapılabileceği gibi, restoran işleten biri iseniz işyerinize gelerek sipariş verebilir ve deneyimlerine takipçilerine aktarabilir. Bu sayede, hizmet ve yemeklerin kalitesi konusunda önemli bilgiler sunarak işyerinize gelecek potansiyel müşteriler yaratılabilir.

  Influencer eğer bir blogger ise yazacaklarıyla markanız konusunda dikkatini çekmek istediği konuları öne çıkarmalı, görsellik muhakkak kullanılmalıdır. Bu açıdan izlenecek olan teknik fenomen olan kişinin üslubundan uzaklaşmadan da mümkün olduğunu belirtelim.

  Platform Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sosyal medya çok geniş bir mecradır. Bu konuda önce hangi mecranın nasıl kullanıldığını, kimlere hitap ettiğini bilmeniz sizin yararınızadır. Influencer marketing yoluyla potansiyel müşteri kazanmak istiyorsanız Influencer olarak tercih ettiğiniz kişinin hangi mecrada başarılı olduğunu, o mecrada ne gibi yöntemlerle insanlara ulaştığını görmelisiniz.

  Youtube üzerinden insanlara ulaşan bir fenomenin sizin ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını doğallığı bozmadan bir reklam filmi gibi değil de normal bir günde çekilen bir video gibi yansıtması, ürün ya da hizmetleriniz konusunda insanlara doğru ve yerinde bilgileri aktarması önemlidir.

  Bunun öncesinde, insanlara hitap eden Influencer seçimi yaparken aynı zamanda ürünlerinizi önce kendisine sizin tanıtmanız çok daha doğru olur, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin hangi yönünü öne çıkarmak istediğinize karar vererek, bunu Influencer’a anlatmalısınız. Sonrasında, bu tanıtım esnasında onun bu özellikleri öne çıkarmak suretiyle ürünlerinizi tanıtması, eğer bir lokanta tanıtımı ise bunun için gene her zaman sunum yaptığınız yemeklerin kendisine de sunulması bu sayede başarı şansını arttıracaktır.

  Doğru Influencer Nasıl Seçilir?

  doğru influencer nasıl seçilir
  Doğru Influencer Nasıl Seçilir?

  Influencer marketing tekniği ile ürünlerinizi dijital ortamlarda tanıtımına karar verdiniz ancak işe nasıl koyulacağınız konusunda pek bir fikriniz olmayabilir. Bu konuda uzmanlaşmış ekiplerle çalışan ajanslar da mevcuttur. Bu ajanslardan destek alarak profesyonel bir ekip yardımıyla doğru fenomene ulaşmanız mümkündür.

  Doğru Influencer’a sizin de bizzat ulaşmanız mümkündür, bunun için takipçisi çok kişiden ziyade gerçekten bir kanaat önderi olarak görülen ve sadece dış görünüşü, sportif ya da sahne başarısı ile değil fikirleriyle ve yazdıklarıyla da insanları çok etkilemeyi başarmış insanların takdir ettiği kişileri tercih etmekte fayda var. Bunun için takipçisi sayısı kadar ulaşabildiği kitleyi ne kadar etkileyebildiği de bu tercihi yapmada çok önemli bir rol oynar.

  Influencer belirlerken takipçi kitlesinden çok etkileme düzeyinin yüksekliğinin yanı sıra seçmek istediğiniz kişinin sizin markanızla olan uyumunun da bir o kadar rolü vardır. Hedef kitleniz gençler ise ve ürünün yalnızca genç insanlara hitap ediyorsa seçeceğiniz fenomenin de hitap ettiği kitlenin gençler olmasının rolü büyüktür. Bu sayede genç insanlara rahatlıkla ulaşabilecek ve satışlarınızı arttırma şansına erişeceksiniz.

  Etiketler