Google’da İlk Sayfa Nasıl Yapılır? Kanıtlanmış 9 TAKTİK!

14 144

Bir siteniz varsa SEO’yu duymamış olmanız biraz zor. Konuyla ilgili olarak Google’da ilk sayfaya çıkmak gerçek mi yoksa sadece şehir efsanesi mi onu inceleyeceğiz. Öncelikle Google’da ilk sayfa hayal değil ama zor bir şey. Marka adınızda ilk sıraya gelebilirsiniz ama sektör kelimelerinde ilk sıralar gerçekten çok zor olabilir. Örneğin SEO kelimesinde ilk sayfaya gelebilmiş bir SEO ajansı başarısını kanıtlamış bir ajanstır. Eğer kendisini bu kelimede iyi temsil ediyorsa diğer kelimeleri yapmakta pek zorlanmaz. Dünyada en çok rekabet edilen kelime SEO olabilir, bunun sebebi ise tüm SEO ajansları varıyla, yokuyla bu kelimeye çalışıyor.

Bu yazıda da Google’da ilk sayfaya çıkmak için 10 taktikten bahsedeceğiz. İlk sayfaya çıkmak zaman istese de, sitenizi optimize ederek tüm bu süreci hızlandırabilirsiniz.

H etiketlerini iyi ayarlayın

Google H etiketlerinin kritik bir etkisi olmadığını söylemişti ancak yıllardır gözlemlediğimiz şey bu değil. H etiketleri sitenizin ne hakkında olduğunu anlatmaya yarayan etiketlerdir. Metin olarak geçene anahtar kelimeler ne kadadar önemli olsa da H etiketleri daha az kullanıldığı için bunlar daha önemli. Sıralama olarak H1 > ana kelimeniz, H2 > alt kelimeler, H3 > alt kelimelerin alt kelimeleri olarak ayarlanabilir.

Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin

Anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili kesin bir yüzde olmasa da %2-%3,5 anahtar kelime yoğunluğu yeterli oluyor. Ancak bu yoğunluğa ulaşmak için kullanıcıların sevmeyeceği içerikler yazmak ters tepecektir. Anahtar kelimeyle yazılan içerikler 5 sene önceki Google’a etki ediyordu. O zamandan bu zamana Google çok değişti.

Semantik içeriğin ne olduğunu anlayın

Google’ın yaptığı son algoritma güncellemeleri site içeriklerinin analiz edilme şeklini değiştirdi. Önceden doğru miktarda anahtar kelime kullanımı + backlink ile çok rahat ilk sıraya gelebiliyordunuz, şimdiyse bu değişti ve anlamsal içerik indeksi başladı. Google içeriklerinizi bir insan gibi okumaya çok yaklaştı. Hala manipüle edilebiliyor olsa da eski spam teknikleri şu an işlevsiz.

Yazılarınızda ilgili kelimeleri bulundurmak o kelimelerde de sıralama almanızı sağlayacaktır ve o kelimelerden gelen trafik ana kelimenizdeki sıralamanızı güçlendirecektir.

Yeni güncellemeyle birlikte Google “insanlar bunları da aradı” şeklinde konu başlıkları veriyor.

Bu soruları H etiketiyle başlıklar olarak kullanırsanız çok büyük faydası olacaktır, çünkü “SEO nedir?” kelimesinde sıralamada olmayan yazınızda olan bu başlıklardan bir tanesi burada yer alabilir.

Açılış hızınızı optimize edin

Google kullanıcı deneyimine verdiği önemi geçen güncellemelerde sıkça gösterdi, site açılış hızı da bu kriterlerden biri. Pagespeed Insights sitesinden sitenizin hız skorunu, hataları ve çözümlerini görebilirsiniz.

Gerçek hayat örneği: Amazon.com‘un daha öncesinde yaptığı bir incelemeye göre 1 saniye geç açılan site onlara 1.6 milyar dolar zarar verebilirmiş. Eğer e-ticaret sitesiyseniz veya ürünlerinizin yer aldığı bir firma siteniz varsa, her saniye potansiyel müşteriyi uzaklaştıracaktır. Aynı şey blogunuz varsa da geçerli.

Mobil Uyumluluk Meselesi

Sitenize gelen ziyaretçilerin teknoloji verilerini hiç incelediniz mi? Uzun bir süredir mobil cihazlar azınlık olmaktan çıktı ve şu an dominant olma yolunda ilerliyor. Arama motorları da algoritmalarını buna göre güncelliyor. Eğer her şeyi yapıp sıralamada neden gerilediğinizi bilmiyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken şey sitenizin mobil uyumluluğudur. Şanslısınız ki Google bizlere Mobil Uyumluluk Testi diye bir şey sunuyor.

Mobil uyumluluk meselesinin ciddiyetini biraz daha anlamamız lazım. Optinmonster sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre mobil trafik %6 oranında yükselmiş, tekil ziyaretçinin yaptığı oturum başına sayfa görüntülenmesi %12 oranında artmış ve mobil hemen çıkma oranı %9 oranında azalmış.

kaynak: https://optinmonster.com/seo-ranking-factors/

Alan adı yaşı, otoritesi

Alan adı yaşı gerçekten SEO faktörleri adına önemli bir kriter. Google’ın uzun süre buralarda olan ve uzun süreler boyunca burada olacak sitelere karşı bir sempatisi olduğu doğru. Eğer 5 yıllık bir domain sahibiyseniz ve projenizde ciddiyseniz onu 10 yıl daha uzatmak sizin için çok faydalı olacaktır ancak olay sitenin aktif bir şekilde yayın yaptığı süre. Kısacası 5 yaşında ama son 1 yıldır kullanılan bir domainin yaşını 5 olarak düşünmek pek mantıklı değil.

kaynak: https://ahrefs.com

Alan adı otoritesi birçok şeyi ifade edebilir. Daha önceden bu Google’ın kendi değerlendirmesi olan Pagerank’tı. Şimdiyse Moz DA-PA değerleri Ahrefs UR-DR değerleri gibi birçok değer ortaya çıktı. Hangisi doğru hangisi yanlış bilemeyiz ancak çoğu zaman güvenilir olan bu değerler alan adı otoritenizi aşağı yukarı gösterebilir. Genel olarak bu değerler backlink sayısı, backlink veren sitelerin otoritesi, organik arama sonucunuz, trafiğiniz gibi kriterlere göre belirleniyor. O yüzden çoğu zaman referans alınabilecek değerlerdir.

Site içi ve site dışı linkler

Başka sitelere link vermek kötü gözükse de doğru yapıldığında iyi etkileri olan bir işlemdir. Eğer sizden yüksek otoriteli bir siteye link verirseniz, arama motoru robotlarına sayfayı tanıtırken kolaylık sağlamış olursunuz çünkü eğer SEO ile ilgili bir site uzun zamandır oradaysa Google o sitenin ne hakkında olduğunu çoktan kavramıştır. Siz de bu siteye referans olarak link verirseniz, Google’a şunu söylemiş olursunuz “bak sen bu siteyi 1 yıldır biliyorsun, kullanıcılar buraya hangi kelimelerle girdi haberin var, ben de bu siteyi sayfamda geçirdim, bu sitenin içeriği benim sitemdeki içerikle alakalı”.

Site içi linkleme, sayfa otoritelerini belirlerken çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin anasayfanızdan alt sayfanıza vereceğiniz link, o sayfanızın anasayfanın değerine yaklaşmasını sağlayacaktır. Aldığınız backlinkler dolaylı olarak onlara da etki edecektir.

Sosyal medyanın önemi

Sosyal medya trafiği doğrudan SEO’ya etki etmese de sosyal medyanızın güçlü olması site otoritenizi etkileyecektir bu da sıralamalarınıza olumlu yönde etki eder. Fakat burada bot takipçi veya bot beğeniden bahsetmiyoruz. Etkileşimi yüksek bir sayfanın etkisinden bahsediyoruz. Bu etki bazen o kadar güçlü oluyor ki zorlu kelimelerde bile Facebook sayfaları sıralamaya girebiliyor.

Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik edecek paylaşımlar yaparak istenilen etkileşimi yakalayabilirsiniz. SEO çalışmanızın sosyal medya kısmını bu şekilde halledebilirsiniz. İyi etkileşimli sayfalar size fayda sağlayacaktır.

Google My Business: Lokal SEO meselesi

Bir blog olsanız dahi GMB’ye sitenizi ekleyerek bunun faydasını görebilirsiniz. Google son güncellemeleri ile markaları daha da öne çıkarmaya başladı. Bunun sebebi para harcayan kullanıcılar, marka sahipleri. Google’ın en büyük gelir kaynağı Google Ads. Bu yüzden bu servisi öne çıkarabildiği kadar öne çıkarmaya çalışması gayet normal. Bunu da marka değerine yönelik sıralama güncellemeleri yaparak çözüyor.

Google My Business marka olmaya giden ilk adımlardan bir tanesi. Doğrulanmış, yaşlı, incelemelerin olduğu, aktif olarak güncellenen bir GMB işletmesi arama sonuçlarında ilk sıraya kolayca yerleşebilir. Bu yüzden GMB işletmenizin optimizasyonunu iyi yapmalısınız.

Kapanış

Aslında işin özü tamamen kullanıcıların rahat edebileceği, kullanıcıların faydasının gözetildiği siteler hazırlamak. Google’ın son güncellemeleri buna yönelik yapılıyor. Spam içeriği önlemek için içerikleri anlayabilen bir crawler yapıyorlar, kullanıcılar doğru bilgiye ulaşabilsin, dolandırılmasın diye marka değerini öne çıkarıyorlar.

Sitenizi bunlara dikkat ederek oluşturursanız backlink almadan kısa sürede iyi yerlere gelirsiniz, eğer ilerlemeyi bırakırsanız o zaman backlink mecburi olacaktır.

14 Yorum
 1. sevgiliye hediye diyor

  Aslında taktikler bilinir fakat güncelliğini yitirmemiş kullanıcı odaklı olduğu için can alıcı derecede önemli. Umarım makaleyi okuyanlar eksiksiz her adımını değerlendirir. Hayırlı yazmalar hocam 🙂

 2. Hiveist - Entrepreneurs' Network diyor

  Başka sitelerden kendi siteme link almanın faydalı olduğunu biliyordum ama referans olarak başkalarına link vermenin faydalı olacağını sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Çok teşekkürler bu faydalı bilgiler için.

 3. dizi kıyafetleri diyor

  Seo denildiğinde insanlarin aklına ilk gelen backlink fakat daha detaylı analiz yapılmadığında verilen onca emekte boşa çıkıyor. Detaylı bilgilendirme ve püf noktalar makalede yer alıyor,tesekkurler.

 4. Hamit Tufan Akyol diyor

  İlk sayfa konusu cidden büyük sıkıntı olmaya başladı. Makalenizden gerçekten de istifade ettim. Önergeleri takip edeceğim. Ellerinize, emeğinize sağlık.

 5. Burak Ali diyor

  Açıklayıcı anlatımınız ve akıcı diliniz çok hoş. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 6. Ders diyor

  Gayet faydalı bir yazı. Google’ın istediği kriterlere uyulduğu takdirde ilk sayfada çıkmamak mümkün değil. İç ve dış seoya önem veren biri olarak tekrar teşekkür ederim bu faydalı yazınız için.

 7. Mermer diyor

  Makaleniz benim gibi seo çalışması yürütecek arkadaşlar için oldukça faydalı olmuş. Biz de yeni kurduğumuz mermer satış ve tanıtım sitesin de belirlediğimiz kelimelerde yükselmek için çalışmalara başladık. Sayfanızın başarılarını dilerim, iyi çalışmalar.

 8. Cihad diyor

  Bir çok bilmediğim detayı öğrendim gerçekten çok faydalı bilgi vermişsiniz. Yüzlerce makalemi yazdıklarınıza istinaden değiştirdim.

 9. Konya bmw servisi diyor

  Makale alt başlıklar ile yapılması gerekenleri anlatmış, bunun için teşekkür ederim. Ayrıca, her bir alt başlık için bir içerik oluşturmanızı da rica edeceğim, bu hem sitenizin içeriklerini zenginleştirir hem de biz bilginizden faydalanmış oluruz. Her bir başlık için uzun uzun yazılar okumak isterim.

 10. Semih diyor

  hocam çok güzel

 11. zarif diyor

  Konuyu çok güzel ele almışsınız. Google kendini çok geliştirdi fakat aramalarda doğru sıralama yapıldığını düşünmüyorum. Haber sitelerinin spam sayfaları ilk sayfalarda. Doğru bilgiyi yandexten bulmak daha kolay hale geldi. Google ın yeni güncellemesinden umutluyum. Yapay zekayı geliştirip doğru sonuçları doğru sıralamaya sokacağını düşünüyorum. Umarım bu güncellemede hepimiz hakettiğimiz yeri alırız.

 12. FinansMAX diyor

  İlk sayfaya çıkmak sorun değilde orda kalmak asıl sıkıntı.Uğraşırsın bir şekilde gelirsin ilk sayfaya sonra başlarlar anti seo yapmaya.Ceza bile yer belki site bi onlara çözüm bulamadım

 13. sezer diyor

  güzel bir yazı. Domain yaşı sanırım en önemli hususlardan biri. Ne yaptıysam eski sitelerin önüne geçemiyorum.

 14. Okan diyor

  Rekabetin yüksek olduğu konularda ilk sayfalara çıkmak göründüğü kadar kolay değil fakat belirttiğiniz konular düzenli şekilde devam edilir ise; bir süre sonra ilerleme olacaktır. Kısa sürelerde olması zor..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku